Deniz Kuvvetleri Komutanlığında çalışan eğitim bilimleri branşındaki personelin iş doyumu
The job satisfaction of the personnel working on educational sciences in the Turkish Navy
  1. Tez No: 232042
  2. Yazar: HAKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda çalışaneğitim bilimleri branşındaki personelin iş doyumu düzeylerininbelirlenmesidir. Personelin iş doyum düzeylerinin belirlenmesi amacıylabilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu amaçla AnkaraÜniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ali Balcı'nın1985 yılında ?Okul Yöneticilerinin İş Doyumu? adlı doktora tezinde kullanmışolduğu anket, kendisinden izin alınmak suretiyle araştırmaya uyarlanmıştır.Anket iki bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde; cinsiyet, yaş,meslekteki hizmet süresi ve yönetim görevi gibi iş doyumunu etkileyenbireysel etkenler, ikinci bölümde ise; iş ve niteliği, denetim sistemi, ücret,gelişme ve yükselme olanakları, çalışma koşulları, birlikte çalışılan kişiler veörgütsel ortam gibi iş doyumunu etkileyen örgütsel etkenler yer almaktadır.Araştırmada personelin; cinsiyet, yaş, meslekteki hizmet süresi ve yönetimgörevine göre iş doyumu beklenti ve gerçekleşme düzeyleri ile genel işdoyumu beklenti ve gerçekleşme düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Buamaçla hem beklenti düzeyi, hem de bu beklentinin gerçekleşme düzeyiniölçmek amacıyla beşli likert tipi derecelendirme ölçeği kullanılmıştır.Hazırlanan anket, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda eğitim bilimleribranşında görev yapan toplam 43 personele uygulanmış ve elde edilenveriler, SPSS programında çözümlenmiştir.Araştırmada elde edilen bazı önemli sonuçlar şunlardır: Cinsiyet, yaş,meslekteki hizmet süresi, yönetim görevi değişkenlerine göre oluşturulangruplarda iş doyumu beklenti düzeylerinin yüksek olduğu görülmektedir.Cinsiyet değişkenine göre her iki grubun iş doyumu gerçekleşme düzeyleriarasında büyük bir farkın olmadığı ve iş doyumunun en fazla ?orta? düzeydegerçekleştiği belirlenmiştir. Yaş değişkenine göre oluşturulan gruplarda enyüksek iş doyumunun 46 ve üzeri yaş grubunda gerçekleştiği, 35 ve altı ile36-45 yaş grubundaki personelin ise en fazla ?orta? düzeyde bir iş doyumunasahip olduğu anlaşılmaktadır. Meslekteki hizmet süresi değişkenine göreoluşturulan grupların iş doyumu gerçekleşme düzeylerine bakıldığında ise enyüksek iş doyumunun, 11-15 yıl ve 21 yıl ve üzeri hizmet süresine sahip olanpersonelde meydana geldiği, 6-10 yıl ve 16-20 yıl hizmet süresine sahip olanpersonelin ise en fazla ?orta? düzeyde bir iş doyumuna sahip olduğugörülmektedir. Yönetim görevi, öğretim başkanı, grup başkanı ve kısım amiriolan personelin iş doyumu gerçekleşme düzeylerinin yüksek olduğusaptanmıştır. Eğitim bilimleri branşındaki personelin genel olarak iş doyumubeklenti düzeylerinin ?yüksek?, iş doyumu gerçekleşme düzeylerinin ise ?orta?düzeyde olduğu anlaşılmaktadır. Personelin en az iş doyumunu, ?Belirliaralıklarla mesleğime dönük hizmet içi eğitim uygulamalarının yürütülmesi?maddesinde yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the level of the jobsatisfaction of the staff working on educational sciences in the Turkish Navy.A questionnaire is used to gather the data on the subject matter. This toolwhich is originally developed in 1985 by Dr.Balcı, an academician fromAnkara University Faculty of Educational Sciences, is a revised version. Hedeveloped his version in his doctoral thesis named ?The Job Satisfaction ofthe School Principals?. For the sake of this study, he kindly gave hispermission to adapt this version. It is comprised of two sections; the first partincludes individual information affecting the job satisfaction such as gender,age, working period, and the present management job. As for the secondpart, the tool contains organizational information affecting the job satisfactionsuch as the job and the qualities, supervising system, wage, personaldevelopment and career planning, working conditions, colleagues, and theorganizational circumstances. The study is meant to explore theorganizational factors affecting the job satisfaction and the expectation levelof the educational sciences staff on these factors as well as to find out theperceptions about the realization of these expectation levels. Not only to findout the expectation level but also to determine how much of these arerealized, a five-dimensional Likert scale is used. The tool is delivered to totalof 43 people in the Navy working on educational sciences and henceforth,the data is analyzed by SPSS.According to the results, the analysis of the correlation between theexpectation levels and how much these are realized show that the answersrelated to the job satisfaction levels are identical. However, the analysis ofthe second part; job and the qualities, supervising system, wage, personaldevelopment and career planning, working conditions, colleagues, and theorganizational circumstances indicate that there is a significant differencebetween the expectation and realization levels. In addition, this differencemay influence the job satisfaction in a negative way. On the other hand, thenegative job satisfaction level is not high. The variables such as the gender,age, working period, and the present management job point out very lowdifference or no difference at all.