Okul yöneticilerine göre avrupa birliği comenıus programı okul ortaklıkları projelerinin etkililiği
The views of school administrators on the effectiveness of european union comenius programme school partnership projects
  1. Tez No: 232041
  2. Yazar: SANİYE İPEK AKSOY GÜLSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği Comenius Programı Okul Ortaklıklarıprojelerinin etkililiğine ilişkin okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin görüşlerine yerverilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2004-2006 Eğitim-Öğretim Yılları arasında OkulOrtaklıkları Projesini yürüten okullarda görev yapan ve projede görev alan müdür,müdür yardımcıları ve öğretmenlerden oluşan 168 katılımcı oluşturmaktadır. Budoğrultuda Comenius Programı Okul Ortaklıkları Projelerinin etkililiğine ilişkingörüşlerin görev türüne, cinsiyete, okul düzeyine ve daha önce proje yönetimideneyimi olup olmamasına göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Ancak buprojelerin etkililiğine ilişkin görüşlerin okul türüne (kamu, özel) ve ortak ülke sayısınagöre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Katılımcıların yaptıkları Comenius projesi türünegöre okul-çevre ilişkileri ve hedeflere ulaşma boyutunda katılımcıların görüşlerifarklılık göstermekte, okul gelişim projesine katılanların bu projelerin etkiliğine dahaçok inandıkları görülmektedir. Katılımcıların kurs seminer almış olma durumuna görehedeflere ulaşma boyutunda farklılık olduğu saptanmıştır. Seminere katılmış olanlar,projelerin etkililiğine daha çok inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents the views of school administrators and teachers onthe effectiveness of European Union Comenius Programme School Partnershipprojects. The representative model of the research consists of 168 participants whoare administrators, coadministrators and teachers working in projects and schoolsthat carried out School Partnership projects between 2004-2006 school years. In thisrespect, it has been confirmed that views concerning the effectiveness of ComeniusProgramme School partnership projects do not differ according to position, gender,school level or former project experience. However, it has been set out that views onthe effectiveness of the projects vary in relation to school type (state, private) and tothe number of project partner countries. The views of the participants differ inComenius Project type and in the extent of reaching goals. It can be seen thatparticipants of school development projects are more in favor of the effectiveness ofthese projects. It has been found out that there is difference in the extent of reachinggoals according to participants? attendance to seminars. Those who have attendedseminars are more in favor of the effectiveness of mentioned projects.