Yönetici, öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre Ankara ili genel lise ve meslek lisesi öğrencilerinin okul malına karşı gösterdikleri tahripçi davranışlar
The opinions of principals, teachers and students related to vandalistic behaviors against school properties of high school and vocational school?s students in Ankara
- Tez No: 232043
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, genel lise ve meslek lisesi öğrencilerinin okul malına karşıgösterdikleri tahripçi davranışlara ilişkin yönetici, öğretmen ve öğrenci görüşlerininbelirlenmesine ve karşılaştırılmasına dönük, tarama modelinde bir araştırmadır.Araştırmanın hedef evrenini, Ankara ili Çankaya ve Mamak ilçelerindebulunan genel lise ve meslek liselerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerle, buokullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde, 178okul yöneticisi, 356 öğretmen ve 383 öğrenci olmak üzere toplam 917 katılımcıbulunmaktadır. Araştırmada toplanan verilerin analizi SPSS 15.0 istatistik programıile yapılmıştır. Analizlerde aritmetik ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Yönetici,öğretmen ve öğrencilerin okul tahripçiliği ile ilgili görüşleri arasında anlamlı farklılıklarya da benzerlikler olup olmadığını bulmak için; ikili karşılaştırmalarda t-testi; üç vedaha fazla faktörün karşılaştırmasında (sınıf seviyelerine göre öğrencileringörüşlerinin karşılaştırılması ya da kıdemlerine göre yöneticilerin görüşlerininkarşılaştırılması vb.) ise tek yönlü varyans analizi yapılmıştır.Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır:Genel lise ve meslek liselerinde görev yapan yönetici ve öğretmen ile buokullarda öğrenim gören öğrencilerin görüşlerine göre okullarda en fazla görülentahripçi davranış sıraların üzerine yazı yazılmasıdır. Tahripçi davranışlara en fazlaşahit olanlar ise öğretmenlerdir. Genel liselerde ve meslek liselerinde en azkarşılaşılan tahripçi davranış türü ise ders saatleri dışında öğretmenler odasındakieşyalara zarar verilmesidir.Katılımcıların görüşlerine göre; okullarda görülen tahripçi davranışların enönemli nedenleri, okullarda yeterli sosyal ve sportif etkinliklerin düzenlenmeyişi vederslerin sıkıcı geçmesidir. Öğretmenlerin ve idarecilerin katı tutumları, öğrencilerekarşı adaletsiz tutum takınmaları gibi etkenlerin okul tahripçiliği üzerinde etkisinin çokaz olduğu düşünülmektedir.Araştırma sonuçlarına göre; okullarda tahripçi davranışları en fazla gösterenöğrenciler, derslerin akışını bozan, kavgacı, geçimsiz ve gelecekten ümitsizöğrencilerdir. Sınıflarda arka sıralarda oturan, fiziksel açıdan arkadaşlarından dahagelişkin olan ve lise son sınıf öğrencilerinin okullarda tahripçi davranışlargösterdiklerine ilişkin maddelere katılım ise en alt düzeyde kalmıştır.Okullarda tahripçi davranışları önlemek ya da azaltmak için yapılabileceklereilgili olarak; okulun çevre düzenlemesinin yapılarak, estetik bir görünümekavuşturulması, okulun bakım ve onarımlarının düzenli olarak yapılması ve okullardaşiir günleri, sinema ve tiyatro günleri gibi etkinliklerin arttırılmasına yüksek düzeydekatılımın olduğu tespit edilmiştir.Okul malına verilen zararların velilere ödetilmesi, okulun iç ve dış alanlarınınizlenmesi ve tahripçilik olaylarının polise bildirilmesi gibi polisiye ve cezaya dönükönerilere katılımın ise en alt düzeyde kaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study is about the opinions of principals, teachers and students related tovandalistic behaviors against school goods of high school and vocational school?sstudents. Survey model was used for this study.The population of the research consists of principals and teachers working inhigh schools and vocational schools in the counties of Çankaya and Mamak, andstudents in these schools. There have been 178 principals, 356 teachers and 383students (totally 917 participators) in the sample of the research. The data gatheredin the research was analyzed via SPSS 15.0. Arithmetic mean and standarddeviation were used in the analyses. In order to determine whether there have beensignificant differences or similarities amongst principals, teachers and students?opinions about school vandalism t-test was used for dual comparisons; analysis ofvariance (ANOVA) was used for triple or more comparisons.The results of the research are below:?Writing on the desks? is the most widely-seen destructive behaviouraccording to opinions of principles and teachers working in high schools andvocational schools, and students of these schools. Mostly, teachers encounterdestructive behaviours. In high schools and vocational schools, the leastencountered behaviour is destroying goods in teachers? room in none teachingperiods.According to the groups participated to the research, the leading reason ofdestructive behaviors is lack of social and sportive activities and boring classes. Thefactors such as hard lines of principals and teachers, unfair attitudes to students havebeen thought as the least effective on school vandalism.According to the research findings, students behaving most destructive arethe ones who are aggressive, incompatible, hopeless for future and disturb lessons.Agreement to the items related to students sitting in the behind desks, stronger thanhis/her friends and last-year students are at the lowest degree.It is determined that participants highly agree with that landscaping of school,regular caring and repairing of the school, arranging activities such as poem, cinemaand theatre days are effective to prevent or decrease destructive behaviors inschools.It is seen that the participators have been agree at the lowest degree with theproposals such as charging from parents for damaged school goods, monitoringinside and out side of the school, calling police or punishing.