Okul aile birliklerinin etkinlikleri ve sorunlarına ilişkin yöneticilerinin görüşleri (Ankara İli Altındağ, Yenimahalle ve Çankaya ilçeleri örnegi )
School family assosiations (s.f.c) administrators? opinons related with their activities and problems (example of Altindag, Çankaya and Yenimahalle provinces in Ankara)
- Tez No: 232055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırma, okul aile birliklerinin okullarda yaptıgı çalısmaları ve okullarafinansman kaynagı bulma çabalarını tespit etmek ve bu süreçte karsılastıklarısorunlar konusunda, okul aile birligi yöneticilerinin görüslerine dayanarak mevcutdurumu betimlemeyi amaçlanmaktadır. Bu arastırma, öncelikle egitimfinansmanında yasanan degisimlerin okullara yansımasının bir ögesi olan okul ailebirliklerinin, okul ve okul çevresinde nasıl algılandıgını tespitine çalısmaktadır.Arastırma tarama modelinde yapılmıstır. Çalısma evreni olan Altındag,Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde bulunan okulların hepsinde okul aile birligininolusturuldugu düsünüldügünde 7 kisiden olusan okul aile birligi yaklasık olarak1000 kisilik bir evreni olusturmaktadır. Arastırmada örneklem alma yoluna gidilmis,Çankaya, Yenimahalle ve Altındag ilçelerindeki ilkögretim okullarından yirmiserokulun okul aile birliklerine anket dagıtılmıs ve tam olarak anketlerin toplanabildigionar okul ilçelerden seçilerek toplam 210 anket degerlendirmeye alınmıstır.Örneklemi olusturan okul aile birligi yöneticilerine, arastırmacı tarafındangelistirilen, okul aile birliklerinin okullara sagladıgı finansman kaynakları vesorunları konusunda okul aile birligi yöneticilerinin görüsleri anketi uygulanmıstır.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmistir. Okul aile birligiyöneticilerinin, okul aile birliklerinin çalısmalarını benimseme düzeyleri aritmetikortalama ve standart sapmayla incelenmistir. Arastırmaya katılan okul aile birligiyöneticilerinin verdikleri yanıtların, ilçelere göre farklılasıp farklılasmadıgınıbelirlemek için varyans analizi (ANOVA) uygulanmıstır.Bu arastırmada elde edilen bulgular söyle özetlenebilir; okul aile birligiyöneticileri okul aile birliginin yapısını ve yıl içinde yaptıkları çalısmaları yetersizoldugunu düsünse de, okul için yararlı ve gelistirilebilecegi fikrinibenimsemektedirler. Okul aile birligi yöneticileri egitim finansmanını okulun ya daokul aile birliginin tek basına karsılayamayacagını ve devletin egitim finansmanınıüstlenmesi gerektigini belirmislerdir.Okul aile birligi yöneticileri okul aile birliginin sadece okula finansmanbulmaya çalısan bir yapı olarak degerlendirilmelerinden rahatsız olduklarını, okulaile birliginin okul-veli iliskisini saglayan bir yapı oldugunu belirtmislerdir. ilçedegiskenine göre yapılan analiz sonuçlarında Yenimahalle ilçesindeki okul ailebirligi yöneticileri Çankaya ve Altındag ilçelerinde görev yapanlara oranla okul ailebirligi çalısmalarının daha olumlu oldugunu düsünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at the studies of school family corparation and theirworks about how they find them and determine the problems according toadministrators opinions. The main purpose of this study is to determine thechanges of school finans resources and their effects on schools and environment.This study is a survey type. And the population of the study consıst ofthe 1000 admistratiors had been choosen as describtire to collect data. Thedatas were collecled by questionaire 60 schools in Çankaya, Yenimahalle andAltındag regoins, 210questionare were estimated. That?s extents are finansresources of school family corparation and their problems.The datas were anlyzed by the SPSS program. The extend of theadministrators aprovals of shool family corparations was found out with tecnic ofaverage variansce analyse technique (ANOVA) was used for administrationspoint of views in term of school location.The findings of in this study can be summerized, school familycomparation administrators think, the structure and their studies is not insufficientwhere as ıt would be suffecient and ıt would be improve. Also, they think schoolfamily comparation couldn?t manage their works just by levels the main function ofschool family comparation they also have to deal with the corparation with thefamilies and schools in Yenimahalle, Çankaya and Altındag admininstrators .