İlköğretim okullarında yaşanan güvenlik duygusunu zedeleyen sorunlara ilişkin okul yöneticisi ve öğretmenlerin görüşleri (Ankara ili Çankaya ilçesi örneği)
The opinions of elementary school principals and teachers regarding the events that threats feeling safety in public elementary schools (An example of Çankaya district in Ankara)
- Tez No: 232056
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Education and Training, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu arastırma resmi ilkögretim okullarında güvenlik duygusunu zedeleyen sorunlara iliskin ögretmen ve yöneticilerin görüslerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Arastırma tarama modeliyle gerçeklestirilmis ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıstır. Arastırmanın çalısma evrenini Ankara'nın Çankaya lçesindeki resmi ilkögretim okulları olusturmaktadır. Arastırmaya katılan okul, yönetici ve ögretmenlerin belirlenmesinde küme örnekleme yöntemi kullanılmıstır. Bu kapsamda resmi ilkögretim okullarında görev yapan yönetici ve ögretmenlerin görüsleri tespit edilerek, veriler ısıgında var olan durum betimlenmis ve görüsler belirlenen degiskenlere göre karsılastırılmıstır. Arastırmada elde edilen veriler SPSS 11.5 istatistik paket programı ortamında analiz edilmis, verilerin frekans ve yüzde dagılımları betimlenmistir. Ögretmen ve yönetici görüslerinden elde edilen bulgular incelenmis, problemlere iliskin görüslerin benzer ve farklı yanları ile sorunlara iliskin görüslerin agırlık kazandıgı noktalar açıklanmıstır. iki grubun görüsleri arasındaki farkın anlamlılıgını test etmek için iliskisiz örneklemler için t-testi; üç ve fazlası grubun görüsleri arasındaki farkın normal dagılıma uygun çıkmasından dolayı, anlamlılıgını test etmek için Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıstır. Okul çevresinin sosyo-ekonomik düzeyi düstükçe okullarda buna paralel olarak çevresel ve finansal sorunlar görülmektedir. Toplumun sorunlarından okullar da etkilenmektedir. Ailelerin, okul ve ögretmenlerin sorunları egitimin amacına ulasmasını engellemektedir. Çocuklar aynı zamanda görsel ve yazılı basın ile çevresel etkenlerin de olumsuz etkilerine maruz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study intends to find out the opinions of school principals and teachers regarding the events that threats feeling safety in public elementary schools. The research bases on survey model and a survey technique is employed during the study. The study consists of the public elementary schools in the district of Cankaya in Ankara. ?Sampling method? was applied to find schools, principals and teachers. In this content, the opinions of principals and teachers who are involved in public elementary schools were obtained and the existing states were described and compared according to the variations choosen. The data obtained during the research study were analyzed by SPSS 11.5 statistical package program. Frequencies and percentage distributions of the data were described. The findings that were obtained from the opinions of principals and teachers were reviewed and similarities and differencies in their perceptions towards the problems were investigated. t-test for unrelated samples was used to test the rationality of the difference of the opinions between the two groups, while One-Way-Anova (Ftest) was used to test the difference between three or more groups. It?s a fact that environmental and financial problems in parallel to the decrease in the level of schools? socio-economic environment. The schools are affected by the societies? problems, as well. The problems of families, school and teachers prevent education from reaching its goals. At the same time, the children are subject to the negative effects of environmental factors because of printed and visual media. The children reflect physical, emotional, verbal and sexual harassments against each other.