Görme ve ortopedik engelli ergenlerin özsaygı düzeyleri ile kendilerine yönelik toplumsal tutumları algılamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between self-esteem levels and perceived social attitudes of visual and orthopedic disabled adolescents toward themselves
- Tez No: 232054
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu arastırmada görme ve ortopedik engelli ergenlerin özsaygı düzeyleri ile kendilerine yönelik toplumsal tutumları algılamaları arasındaki iliskinin incelenmesi amaçlanmıstır. Betimsel bir çalısma olan bu arastırmaya 12 ? 19 yasları arasında 66 engelli ergen (36 görme, 30 ortopedik engelli) katılmıstır. Katılımcılara Rosenberg Özsaygı Envanteri, cinsiyet, yas, engel türü ve engelin olus zamanı gibi bilgileri içeren Kisisel Bilgi Formu ve arastırmacı tarafından hazırlanan Engellilerin Kendilerine Yönelik Toplumsal Tutumları Algılama Ölçegi olmak üzere 3 farklı ölçme aracı verilmistir. Engellilerin Kendilerine Yönelik Toplumsal Tutumları Algılama Ölçeginin geçerlik ve güvenirlik çalısmaları arastırmacı tarafından yapılmıstır. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Bagımsız Gruplar için t Testi ve Mann- Whitney U testi kullanılmıstır. Çalısmanın sonuçları, engelli ergenlerin özsaygı düzeyleri ile kendilerine yönelik toplumsal tutumları algılamaları arasında olumlu yönde bir iliski oldugunu göstermistir. Bundan baska, bulgular, engelli kızların kendilerine yönelik toplumsal tutumları engelli erkeklerden daha olumlu algıladıklarını ortaya koymustur. Ayrıca, engelli kızlarla engelli erkekler, görme engelli ergenler ile ortopedik engelli ergenler ve dogustan engelli olanlarla sonradan engelli olanlar arasında özsaygı düzeyleri bakımından herhangi bir farklılıga rastlanmamıstır. Son olarak, görme engelli ergenler ile ortopedik engelli ergenlerin ve dogustan engelli olanlarla sonradan engelli olanların kendilerine yönelik toplumsal tutumları algılamaları arasında herhangi bir farklılık bulunamamıstır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present research was to investigate the relationship between self-esteem levels and perceived social attitudes of visual and orthopedic disabled adolescents toward themselves. The participants of present descriptive study were sixty-six disabled adolescents (thirty-six visual disabled and thirty orthopedic disabled), between the age of 12 ? 19. There were given three different instruments to fill out - Rosenberg Self Esteem Inventory (RSEI), Demographic Data Form including gender, age, the type of disability, and occurring time and, Perceived Social Attitudes of Disabled Individuals Toward Themselves Scale- which was developed by the researcher. The separate validity and reliability measurements were done by researcher. Data analyses were carried out by Pearson Moment Correlations analysis, Independent Samples t- Test, and Mann-Whitney U test. Results of the study indicated that there is a significant positive correlation between the self-esteem levels and perceived social attitudes of disabled adolescents toward themselves. Also, the findings of study revealed that disabled girls perceive social attitudes toward themselves more positive than boys do. Moreover, no significant difference was found at self-esteem levels of disabled girls with disabled boys, visual disabled adolescents with orthopedic disabled adolescents, and congenitally disabled ones with acquired disabled ones. Finally, no significant difference was found at perceived social attitudes of visual disabled adolescents with orthopedic disabled adolescents toward themselves, and congenitally disabled adolescents with acquired disabled ones.