Ortaöğretim kurumları için geliştirilen zorbaca davranışlarla baş edebilme programının etkisinin incelenmesi
Analysis of the impact of coping with bullying program designed for secondary schools
- Tez No: 232059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın temel problemi, ortaöğretim kurumları için geliştirilen zorbacadavranışlar ile baş edebilme programının ve uygulamalarının kısa süreli etkililiğiniaraştırmaktır.Araştırma, 2005-2006 eğitim-öğretim yılında, Ankara ilinde özel bir ortaöğretimkurumunda okuyan 193 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Program dahilinde okulyöneticileri, öğretmenler ve ailelerin de sürece katılmaları sağlanmıştır.Program, sınıflar düzeyinde 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri ile, her biri 50'şerdakika olmak üzere toplam dört oturum olarak geçekleştirilmiştir. Bununla birlikte,programın amacı, içeriği ve süreç ile ilgili olarak okul yöneticileri, öğretmenler veailelere de bilgi verilmiş, okulda bir tutum birliği sağlanarak programın etkililiğinartması amaçlanmıştır. Program öncesi ve sonrasında, çalışma grubundaki tümöğrencilere, Pişkin (2003) tarafından geliştirilen ?Akran Zorbalığı Anketi? uygulanarakprogramın etkililiği test edilmiştir.Programın, zorbalığa uğrayan ve zorbalık yapan öğrenciler üzerindeki etkisisınıf ve cinsiyet düzeylerine göre incelenmiştir. Çalışmanın istatistiksel çözümlemesiki-kare test tekniğinden yararlanılarak yapılmıştır.Araştırma sonucunda, zorbaca davranışlarla baş edebilme programının,zorbalık yapan öğrencilerin oranının azalmasında, zorbalığa uğrayan öğrencilerinoranının azalmasından daha etkili olduğu, ayrıca cinsiyete göre farklılığın, sadecezorbalık yapan erkek öğrencilerin oranında belirgin olduğu görülmüştür. Bununlabirlikte, programın etkililiği en fazla 9. sınıf düzeyinde gözlenirken, en az da 10. sınıfdüzeyinde olduğu gerçekleştiği görülmektedir.Elde edilen sonuçlar, zorbaca davranışlarla baş edebilme programınınetkililiğine ilişkin kanıtlar olarak ele alınmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basic hypothesis of this research is analysing the short term impact of thecoping with bullying program designed for secondary schools.The research was made in 2005-2006 academic year, with 193 students froma private high school in Ankara. During the program, school administrators, teachersand parents are included in the process.Program was composed of four 50 minutes sessions and applied to 9th, 10thand 11th grade students. Besides this, school administrators, teachers and parentsare informed about the aim, content and the process of the program. By doing this,we aimed to create congruence in attitudes in school and to increase the impact ofthe program. Before and after the program, ?Peer Bullying Inventory? which wasdeveloped by Pişkin, was applied to all the students in order to measure theeffectiveness of the program.The impact of the program on bullies and victims are examined regarding theirgrade levels and gender. Chi-Square Testing was used for the statistical analysis ofthe data.At the end of the research, The Program for Coping with Bullying was found tobe more effective in decreasing the number of bullies than decreasing the number ofvictims. Besides, when we look at the gender difference in the number of bullies,significant decrease in the number of males who are bullying was found.Furthermore, program was found the most effective among 9th graders and the leasteffective among 11th graders.The results were taken as proof of the effectiveness of coping with bullyingprogram and were discussed.