Ergen ve yetişkin kadınların ergenlik dönemlerindeki flört ilişkilerinin karşılaştırılması
A comparison between dating relationships of adolescent girls and adult women in their adolescence
- Tez No: 232060
- Danışmanlar: PROF. FİGEN ÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma, günümüz ergen kızlarının flört ilişkisiyle, yetişkin kadınların ergenlik dönemlerinde yaşamış oldukları flört ilişkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada ergen kızlar ile yetişkin kadınların ergenlik dönemlerinde yaşadıkları flört ilişkilerine başlama yaşlarında, flört ilişkilerinin sayılarında ve sürelerinde, flörtü tanımlamalarında, flört etme nedenlerinde, flört ilişkisinin avantajları ve dezavantajlarında, ilişkilerin bitiş nedenlerinde, flört ilişkisinin cinsellik boyutunda farklılık olup olmadığının bulunması amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, 2005?2006 eğitim-öğretim yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi 1. ve 2. sınıf öğrencilerinden 10 ergen kız ile Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı özel bir okulda sınıf öğretmenliği yapan 10 yetişkin kadındır. Böylelikle çalışma grubu toplam 20 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ergen kızlar ve yetişkin kadınlar için ayrı iki görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir.Araştırmada günümüz ergen kızlarıyla, yetişkin kadınların ergenlik dönemlerindeki flört ilişkilerinde bir takım benzerlikler ve farklılıklar bulunmuştur.Araştırma bulguları sonucunda; flört ilişkisine başlama yaşı, flört ilişkisinin süresi, flört ilişki sayılarına ilişkin ergen kızlar, yetişkin kadınların ergenlik dönemlerindeki flört ilişkileri arasında fazla değişiklik olmadığı belirtilmiştir. Ergen kızların ve yetişkin kadınların flört ilişkisi tanımlarında flörtün yetişkin kadınların ergenlik dönemlerinde ?tabu, yasak, gizli? ilişki olarak nitelendirilmesinden dolayı değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. İnsanların ve kendilerinin flört etme nedenleri sorulduğunda ergenkızlar ve yetişkin kadınların yanıtları arasında benzerlik görülmektedir. Yetişkin kadınların ve ergen kızların flört ettikleri kişiyle birlikte gerçekleştirdikleri etkinliklerde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ergen kızlar daha çok dışarıda bir yerlerde ve evde vakit geçirirlerken, yetişkin kadınlar ergenlik dönemlerindeki flört eşleriyle gizli saklı pastanelerde ve parklarda görüşmektedirler. Flört edilen kişiye özgü fiziksel özelliklere ergen kızların yetişkin kadınlardan daha fazla önem verdikleri belirlenmiştir. Flört ilişkisinde yaşanan cinsel davranışların günümüz ergen kızların yaşadıkları ilişkilerde daha yoğun ve rahat yaşandığı bulunmuştur. Yetişkin kadınların ergenlik dönemlerinde yaşadıkları flört ilişkileriyle, ergen kızların yaşadıkları flört ilişkileri arasındaki benzerlikler ve farklılıklara neden olan şeylerin teknoloji ve değişen aile yapısı, her iki grubunda ifade ettiği durumlar olarak belirlenmiştir.Araştırmada elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to make a compare the dating relationships of adolescent girls and relationships that adult women experienced in their adolescence. This study aims to find out the differences between adolescent girls and adult females in terms of the age they started going on dates, the number of dating relationships they had and their duration, their definitions of dating, the reasons they put forward for dating, advantages and disadvantages of dating relationships, the reasons why they ended their relations and the level of sexuality in dating relationships. The research group of this study is composed of totally 20 subjects; 10 adolescent girls who are first or second-year students at Teacher education programs at the Faculty of Educational Sciences, Ankara University during 2005-2006 academic year and of 10 adult women working as primary school teachers in a private college in Çankaya in Ankara. Two interview questionnaires developed separately for adolescents and adults by the researcher are used for data collection. Data gathered throughout the study is content analyzed.In this study, it was found that there were several similarities and differences between dating relationships of today?s adolescent girls and dating relationships that adult women experienced in their adolescence.According to the research findings of the present study, there was no significant relationship between dating relationships of today?s adolescent girls and dating relationships that adultwomen experienced in their adolescence in terms of beginning age of dating, duration, and frequency of dating relationships. There was a difference between adolescent girls and adult women in terms of their definitions of dating relationships as adult women defined dating as a ?taboo, forbidden and secret? relationship in their adolescence. There were certain similarities between the answers adolescent girls and adult women gave when they were asked the reasons why they and other people go on dates. There were several differences between adolescent girls and adult women in terms of the types of activities they experienced with their dating partners. While adolescent girls generally preferred spending time with their partners at outside places or at home, adult females met their partners in cafes or parks secretly in their adolescence. It was found that today?s adolescent girls gave much more importance to the physical characteristics of a dating partner than today?s adult women. Sexuality in dating relationships were found to be experienced easily and intensively among today?s adolescent girls. Technology and changing family structure were expressed as the causes of the similarities and differences between dating relationships that adult women experienced in their adolescence period and dating experiences of today?s adolescent girls by both subject groups.In this study, findings obtained in the light of literature are discussed and several suggestions are made.