Sûfî hikâyelerinin kullanıldığı, bilişsel-davranışçı yaklaşımla bütünleştirilmiş biblioterapinin işlevsel olmayan düşünceler ve kendini gerçekleştirme üzerindeki etkisi
The effect of bibliotherapy integrated with cognitive behaviorist approach in which Sûfî stories used, on dysfunctional thoughts and self actualization
  1. Tez No: 232063
  2. Yazar: ULAŞ ARACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sûfi Hikâyelerinin Kullanıldığı, Bilişsel-DavranışçıYaklaşımla Bütünleştirilmiş Biblioterapi uygulamasının İşlevsel OlmayanDüşünceler ve Kendini Gerçekleştirme Üzerindeki Etkisinin incelenmesidir.Çalışmaya üniversite mezunu yaşları 24 ila 35 arasındaki 26 gönüllü kişikatılmış. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına Fonksiyonel Olmayan TutumlarÖlçeği (FOTÖ) ile Kişisel Yönelim Envanteri (KYE) uygulama öncesinde bir kez veuygulama sonrasında bir kez olmak üzere doldurtulmuştur. Ön test ölçümlerindensonra deney grubunda yer alan 13 kişiye 8 oturumdan oluşan sûfi hikâyelerininkullanıldığı, bilişsel-davranışçı yaklaşımla bütünleştirilmiş biblioterapiuygulanmıştır. Oturumlar sırasında çeşitli nedenlerden dolayı oturumlarakatılamayan 3 katılımcı deney grubundan çıkarılmış ve aynı sayıda kontrolgrubundaki deneyin ölçümleri seçkisiz olarak araştırma bulgularından çıkarılmış vearaştırma bulguları toplam 20 katılımcı üzerinden hesaplanmıştır.Deneysel işlemin sona ermesinden sonra veriler ANOVA analizi kullanılarakhesaplanmıştır.Yapılan analiz neticesinde deney grubunda yer alan katılımcıların fonksiyonelolmayan düşüncelerinde kontrol grubuna nazaran istatistikî açıdan anlamlı birazalma ve yine deney grubundaki katılımcıların kendini gerçekleştirme düzeylerindeKişisel Yönelim Envanteri'nin hem toplam puan hem de hem desteği içten almatemel alt testi açısından istatistiki açıdan anlamlı bir artmanın yaşandığı, ?Zamanı İyiKullanma? temel alt testinde ise deney grubunun yükselen bir eğilim sergilediğibulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to examine the effects of bibliotherapy integrated withcognitive behaviorist approach in which sufi stories used, on dysfunctional thoughtsand self actualization.There are 26 volunteered subjects graduated from university whose age rangefrom 24-35. In the study, DAS (The Dysfunctional Attitude Scale) and POI (PersonalOrientation Inventory) is given to the subjects once before the sessions and onceafter the sessions. After the before test measurements, 13 subjects joined to 8sessions bibliotherapy integrated with cognitive behaviorist approach in which Sûfîstories used.During the process 3 subjects couldn't show up in the sessions for differentreasons, excluded from the experiment group and the same number of subjectschosen randomly also excluded from the control group. The research data analyzedover 20 subjects.After the experimental process data analyzed by ANOVA. As a result ofanalysis: The dysfunctional thoughts of participants in experimental group weresignificantly decrease when comparing with control group. POI level of participantsin experimental group also increased significanlty by both total score of POI andscores of ?Inner Directed Support? which is subtest of POI. Moreover, participants inexperimental group tend to show good performance in terms of ?Time Competence?