Duygusal zeka ve evlilik doyumu ilişkisi
The relation between emotional intelligence and marital satisfaction
- Tez No: 232064
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalısmada evli bireylerin duygusal zeka düzeyleri ile evlilikdoyumları arasında iliski olup olmadıgını arastırmak amaçlanmıstır. Geneltarama modelinde olan arastırmanın çalısma grubu, stanbul ilinin Kagıthaneilçesi'nde yasayan 229 evli birey (149 kadın, 80 erkek) ile Yozgat ilininSarıkaya ilçesinde yasayan 237 evli bireyden (103 kadın, 134 erkek)olusmaktadır. Arastırma yapılırken toplam 251 kadın ve 215 erkek ileçalısılmıstır. Çalısmada bireylerin duygusal zeka düzeylerini ölçmek içinDuygusal Zeka Ölçegi (EQ-NED), bireylerin evlilik doyumlarını ölçmek içinEvlilik Yasam Ölçegi ve arastırmacı tarafından hazırlanan Kisisel Bilgi Formukullanılmıstır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmistir.Öncelikle Duygusal Zeka Ölçegi ve Evlilik Yasamı Ölçeginden alınanpuanlara iliskin betimsel istatistiklere yer verilmistir. Katılımcılarıncinsiyetlerine ve yasadıkları sehirlere göre, Duygusal Zeka Ölçegi toplampuan ve alt ölçek puanlarına iliskin karsılastırmalarda ve evlilik doyumupuanlarına iliskin karsılastırmalarda bagımsız örneklemler için t testiyapılmıstır. Katılımcıların egitim durumlarına ve evlilik sürelerine göreduygusal zeka ölçegi toplam puan ve alt ölçek puanlarına iliskinkarsılastırmalar ve evlilik doyumu puanlarına iliskin karsılastırmalarda ise,bagımsız örneklemler için varyans analizi (ANOVA) kullanılmıstır. Anlamlıçıkan F degerlerinde, farkın kaynagını bulmak üzere çoklu karsılastırma(post-hoc) testlerinden LSD testi kullanılmıstır.Bu arastırmadan elde edilen bulgular; arastırmaya katılanlarıncinsiyetlerine göre duygusal zeka ölçegi toplam puan ve alt ölçek puanlarıincelendiginde, duygusal zeka toplam puanında, karsısındakinin duygularınıanlama alt boyut puanı ve duygularını yönetme alt boyut puanlarında kadınlarlehine anlamlı fark oldugu; egitim durumlarına ve evlilik sürelerine göre isegruplar arasında anlamlı fark olmadıgı görülmüstür. Yasadıkları sehirleregöre ise, duygusal zeka toplam puanı ve duygularını yönetme alt boyutpuanlarında stanbul'da yasayanlar lehine anlamlı fark oldugu görülmüstür.Arastırmaya katılanların cinsiyetlerine göre evlilik doyumlarıincelendiginde, kadınlar ile erkekler arasında, erkekler lehine anlamlı farkoldugu; egitim durumlarına göre evlilik doyumları incelendiginde, en yüksekortalamanın lise mezunlarına, en düsük ortalamanın ise ilkögretimmezunlarına ait oldugu görülmüstür. Evlilik sürelerine göre evlilik doyumlarıincelendiginde ise, en yüksek ortalamanın 20 yıl ve üzerinde evli olanlara aitoldugu, en düsük ortalamanın ise 8-13 yıl evli olanlara ait oldugugörülmüstür. Yasadıkları sehirlere göre (stanbul ve Yozgat) ise evlilikdoyumları arasında anlamlı fark olmadıgı belirlenmistir.Arastırmanın genel amacı dogrultusunda ise; evlilik doyumu ileduygusal zeka arasındaki iliskinin, pozitif yönde anlamlı bir iliski oldugu;duygusal zeka düzeyi yükseldikçe, evlilikten saglanan doyumun arttıgısonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this research, whether there is a relation between the marriedindividuals? emotional intelligence and marital satisfaction has been intendedto search. The general hatching model were used in the research. Thesample in general hatching model consists of 229 married individuals (149women, 80 men) who live in Kagıthane in stanbul and 237 marriedindividuals (103 women, 134 men) who live in Sarıkaya in Yozgat. As totally,251 women and 215 men were placed on the research. Emotionalntelligence Scale (EQ-NED), Marriage life Scale and personal informationform which is prepared by researcher, were used to test individuals?emotional intelligence and individuals? marital satisfaction. The datas wereanalysed by using SPSS. Firstly, descriptive statistics related to the scorestaken from scale of emotional intelligence and scale of marriage life wasgiven. According to the participants? sexes and cities which they live,comparisons about the scores of emotional intelligence scale, sub-scales andmarital satisfaction were made by using t test for independent samples.According to participants? educational level and duration of marriage,comparisons about the total scores of emotional intelligence and the scoresof marital satisfaction were made by using variance analysis (ANOVA) forindependent samples. LSD test which is one of the multiple comparison test(post-hac) were used to find the reason of difference in meaningful F criteria.The findings from this research shows that when the total scores ofemotional intelligence scale and score of sub-scale were studied, asignificant difference related to understanding the others? emotion andmanaging self-emotion sub dimension? scores was found in favor of womenin the total score of emotional intelligence and it also found that there is nosignificant difference related to participant?s educational level and duration ofmarriage among groups. According to cities in which they live, it was foundthat there is a significant difference between the total emotional intelligencelevel and managing self emotions? sub-dimension scores in favor ofparticipants who live in stanbul.When their marital satisfaction were studied carefully, according to theparticipants? sexes it has been found that there is a significant difference infavor of men, and according to their educational level, it has been found thatthe highest avarage is given to the high-school graduates and the lowestavarage is given to the primary-school graduates and according to durationof marriage the highest avarage belongs to people who have been marriedfor more than 20 years, the lowest avarage belongs to people who have beenmarried for 8 - 13 years. A significant difference were not found betweenmarital satisfaction of people who live in the different city (stanbul andYozgat).The general conclusion were found is that the relation between maritalsatisfaction and emotional intelligence is positively significant; whileemotional intelligence is getting higher, the marital satisfaction gets higher,too.