Huntington's disease in Turkey: Possible effects of glutamate receptor gene polymorphisms on age of disease onset
Türkiye?de Huntington hastalığı: Glutamat reseptörü gen polimorfizmlerinin hastalık başlangıç yaşına olası etkileri
- Tez No: 232134
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Huntington Hastalığı (HH), otozomal dominant kalıtım gösteren ilerleyici ve ölümcül bir nörodejeneratif hastalıktır. HH'nin klinik semptomları, motor kontrol yetersizliği, bilişsel işlevlerde azalma, ve psikiyatrik bozukluklardır. HH, geç başlangıçlı bir hastalıktır, 35-50 yaşları arasında ortaya çıkar. HH'ye neden olan mutasyon, genin birinci ekzonundaki polimorfik CAG tekrarlarının artışı olarak tanımlanmıştır. HH'de, CAG tekrar sayısı ile hastalık başlangıç yaşı arasında ters orantılı bir ilişki vardır. Ancak, HH geninin birinci ekzonundaki patolojik CAG tekrar sayısı, hastalık başlangıç yaşını yüzde 42-73 oranında açıklar. Hastalık başlangıç yaşındaki çeşitliliğin geriye kalan kısmı, çevresel etmenler ve HH geninin dışındaki genetik faktörlerin kombinasyonu sonucudur. HH'de, hastalık başlangıç yaşına etki eden olası faktörleri inceleyen birçok kapsamlı çalışma vardır ve bazı genlerdeki polimorfik değişimlerin modifiye edici etkileri kanıtlanmıştır. Modifiye edici etkiler, değişik popülasyonlarda farklılıklar gösterebilir, dolasıyla bu tür çalışmaların her toplum için yapılması gereklidir. Bu tezin amaçları i) HH'nin Türk Huntington hastalarındaki moleküler temelini araştırmak, ii) hastalık başlangıç yaşı ve HH genindeki CAG tekrar sayıları arasındaki etkileşimi incelemek ve iii) glutamat reseptörlerini kodlayan üç farklı gendeki beş polimorfizmin, hastalık başlangıç yaşını modifiye etme etkisinin istatistiksel yöntemlerle araştırılmasıdır. Bu tez çerçevesinde, geniş bir aileyi de içeren 108 Türk Huntington hastası çalışılmıştır. Bulgularımız, incelenen polimorfizmlerle HH başlangıç yaşı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermemekle birlikte bu sonuç, çalışılan genlerin Huntington Hastalığındaki rollerini ekarte etmemektedir. Literatürde, bu polimorfizmlerle ilgili çelişkili bulgular vardır. Söz konusu polimorfizmlerin daha geniş bir hasta popülasyonunda araştırılması gerekir, bu çalışma bu yönde atılmış bir ilk adımdır.
Özet (Çeviri)
Huntington?s Disease (HD) is a progressive and fatal neurodegenerative disorder that follows an autosomal dominant pattern of inheritance. The clinical symptoms of HD are disability in motor control, cognitive dysfunction and psychiatric disturbances. HD is an adult-onset disease, the onset occurs between the ages of 35 and 50 years. The causative mutation for HD was identified as the expansion of polymorphic CAG repeats in the first exon of the HD gene. It is well-established that there is a strong inverse correlation between the age of onset and expanded CAG repeat length in HD. However, the expanded CAG repeat number in the first exon of the HD gene explains about 42-73 per cent of the variance in the age of onset of the disease. The remaining variation in the age of onset is due to the combination of both environmental and genetic factors beyond the HD gene. An extensive research is conducted on the identification of possible modifiers of age of onset in HD and variations in several genes were found to have modifier effects. It is essential to demonstrate the presence or absence of the modifier effects of previously studied genes in different populations. The aims of this study are to i) investigate the molecular basis of HD in Turkish HD patients, ii) analyze the correlation between the age of onset and CAG repeat genotypes in the HD gene and iii) study the statistical significance of modifier effects of five polymorphisms in three different genes, encoding glutamate receptors, on the age of onset in HD. 108 Turkish HD patients, including an extended kindred, were studied in the framework of this thesis. Our findings did not demonstrate any significant association between the polymorphisms studied and the age of onset in HD. This result does not rule out the roles of these genes in HD. In the literature, there are several contradictions for the polymorphisms studied in this thesis. Analysis of these polymorphisms in a larger study population is apparently needed. We believe that the present study is a first step towards this direction.