Buğday samanının farklı katalizörler kullanılarak sulu faz reformlama yöntemi ile gazlaştırılması
Gasification of wheat straw by aqueous phase reforming technique using various catalysts
  1. Tez No: 244267
  2. Yazar: BAHAR MERYEMOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARİF HESENOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma buğday samanı biyokütlesinin subkritik su içinde hidrolizi ve hidrolizatlarının ılımlı proses tekniği olan Sulu Faz Reformalama (APR) ile gazlaştırılması üzerine tasarlanmıştır. 10 g buğday samanı 250ºC de 4061 psi CO2 basıncında 2 saat süre ile hidroliz edilmiştir. Gazlaştırma deneyleri 100 ml lik 4590 model mikro bench tipi Parr reaktörde gerçekleştirilmiştir. Hidrolizatların APR çalışması katalizörlü ve katalizörsüz olarak çalışılmıştır. APR deneylerinde karbon ve alümina üzerine yüklenmiş Pt, Pd ve Ru ve Raney Ni (Raney Ni 2400 ve Raney Ni 2800) katalizörleri kullanılmıştır. Katalizörsüz deneylerde oluşan gaz hacmi 14,6 ml' ye, katalizörlü deneylerde ise 20-450 ml `ye ulaşmıştır. Gaz ürünleri iki termal iletkenlik dedektörü ile dizayn edilmiş çift kanallı gaz kromatografisi (Varian-450 GC) ile analiz edilmiştir Katalizörsüz deneylerde oluşan gaz karışımı CO ve CO2 gazlarını içermektedir. Reformlama katalizörü varlığında ( örneğin, Pt %5 (karbon)) buğday samanı hidrolizatlarının APR çalışmasında H2, CH4 ve CO gazlarını içeren çeşitli miktarlarda gaz karışımları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to hydrolyze wheat straw biomass in subcritical water and gasification of the hydrolysates by the mild processing technique of Aqueous Phase Reforming (APR). The 10 g of wheat straw was hydrolyzed at 250ºC under 4061 psig carbon dioxide pressure for 2 h. The gasification experiments carried out 100 ml 4590 model micro bench type Parr reactor. APR of the hydrolysates were performed in absence and presence of a catalyst. The catalysts used in APR experiments were made of Pt, Pd and Ru doped on carbon and alumina supports and raney nickel (Raney Ni 2400 and Raney Ni 2800). The gas volume produced reached up to 14,6 ml in absence of catalyst and 20-450 ml in presence of a catalyst. The gaseous products were analyzed by a dual-channel gas chromatograph system equipped with two thermal conductivity detectors (Varian-450 GC). When experiments carried out in absence of catalyst, resulted gas mixture consisted of CO and CO2 gases. APR of wheat straw hydrolysates in the presence of a reforming catalyst (i.e., Pt 5% on carbon) produced various amount of gas mixture which consisted of H2, CH4 and CO2 gases.