Seyhan baraj gölü suyunun hareketli olduğu kıyısal alanların flora ve vejetasyonun incelenmesi
- Tez No: 23218
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
91 7. ÖZET Araştırma, Seyhan baraj gölü suyunun hareketli olduğu kıyısal alanların -flora ve vejetasyonunu saptamak ve vejetasyonu oluşturan sosyolojik birimlerin bu alanların ekolojik özellikleri ile ilişkilerini ortaya koymak amacıyla yapı1mıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma alanının jeomor-folojisi, jeolojisi, iklimi, büyük toprak grupları ile ilgili bilgiler çeşitli kaynaklardan alınmıştır. Biocoğrafya açısından Mediterranean floristik bölgesinde yer alan araştırma alanından, 40 -Familyaya ve 101 cinse ait 152 bitki taksonu saptanmıştır. Bunlardan 1 tanesi ülkemiz için 30 tanesi ise C5 karesi için yeni kayıttır. En -fazla takson içeren familyalar şunlardır; Graminea 7.17, Compositae 7.11, Legumi nosae 7.10, Cyperacea 7.7, Chenopodiaceae 7.4, Potamogetonaceae 7.3, Scrophul ar i aceae V.Z ve diğerleri ise 7.55 Potamogeton, Cyperus, Chenopodium ve Veronica cinsleri ise alanda en -fazla takson içermekte olup her biri -floranın 7.3 ' 1 ük kısmını oluşturur. flora içinde, tek yıllıklar 7. 61, iki yıllıklar 7.4, çok yıllıklar ise 7. 35' lik kısmı oluşturmaktadır. Alanda ağaç formu yer alamamaktadır, çalı 714, ot formunda olanlar ise 7.96' dır. Hayat -formlarına göre dağılım yüzdeleri sırasıyla, tero-fitler 7. 59, geo-fitler 7. 18, nemi kriptofitler, % 7, vascular-hidrofitler 7. 7, nano- fanerofit1er 7. 4, kame-fitler 7. 3, mikro-fanerofitler ise 7. 1 'dir. vascular-parazitler florada tek türle temsil edilmektedirler. Alandaki bitkilerin 7.70' i çok bölgeli, 7. 15'i Medit., 7.7 'si Eu.-Bib., V. 3'ü E. Medit. -floristik bölgesi elemanıdır. Su ile ilşkilerine bağlı olarak, araştırma alanının vejetasyonu, su altı, su üstü ve nemli kıyısal alanların vejetasyonu olmak üzere üçe ayrılmıştır. su altı vejetasyonu tamamıyla su altında batık olarak bulunan bitkilerden oluşmaktadır. Bu vejetasyon içinde92 Najas qraminea Delile bitki topluluğu olarak tanımlanmıştır. Su üstü vejetasyonu ise kökleriyle su altındaki çamur zemine tutunarak gövde ve yapraklarinın bir kısmı su üstünde yer alan bitkilerden oluşmuştur. Alanda bu gruba ait bitkilerden Alisma lanceolatum With, Schenoplectus 1itoralis (Schrader) Palla, Phraamites australis (Cav.) Trin. ex. Steudel, Typha angusti folia L., Paspal um paspoloides (Michx.) Scribner, bitki toplulukları tanımlanmıştır. Nemli kıyı sal alanların vejetasyonu ise genellikle, kısa süreli su baskınlarına karşı dirençli olan riaomlu bitkilerden oluşmaktadır. Bu grup vejetasyonda ise Phyl a nodi -flora (L. ) Greene ve Cynodon dactyl on (L. ) Pers. var. dactyl on bitki toplulukları tanımlanmıştır. Bu Vejetasyon tipleri içinde yer alan bitki topluluklarının ait oldukları sınıf ve ordolar şunlardırp Potametea Tx. et preisg, 1942 sini -fi ve Pot ametal i a U. Koch, 1926 ordosu - Najas qraminea - Schenopl ectus litoralis - Phragmitetea Tx. et preisg, 1942 sı m -fi ve Phragmi tetal i a W.Koch 1926 ordosu - Alisma lanceolatum - Phragmites australis - Typha angustifolia Chenopodietea Br.-BL. 1952 em. 1962 sınıfı ve Chenopodietea Br.-BL. 1931 em. 1936 ordosu - Paspalum paspolodes Plantaginetea Tx. et Preisg, 1950 sınıfı ve Plantaginetalia Tx. (1947) 1950 ordosu - Phyla nodi fi ora - Cynodon dactyl on var. dactyl on93 Toprak analiz sonuçlarına göre bitki topluluklarının, tekstür sınıfı, organik madde. azot ve -fosfor içerikleri yönünden -farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Tuz, pH, Katyon değişim kapasitesi ve kireç içerikleri ise birbirlerine yakın değerler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
94 8. SUMMARY This study was carried out to determine the flora and vegetation of tidal shorelines of the Seyhan dam, and to put forward relations between phytosociological units consisting of vegetation and the proporties of environment. In this direction, data about the geomorphological, geological, climatic and large soil groups of the area were obtained from various sources. 152 ta>:a belonging to 101 generea and 40 families were determined in this Phytogeographic area which is situated in the Nediteranean region. One of these taxa is a new record for Turkey and 30 of them are for C5 square. The families having the highest number of species are Graminea 17 X, Compositae 11 X, Leguminosae 10 X, Cyperaceae 7 X, Chenopodiaceae 4 X, Potamogetonaceae 3 "/., and Scrophul ariaceae 3 X. As for genera, Potamogeton, Cyperus, Chenopodium and Veronica included the highest number of species, each of them having the same ratio (3 X) in the total flora. Al tough plants in the tree form did not exist, 4 X of the flora consisted of shurbs and 96 7. herbs. Taking the duration of life into account, 61 X of the flora are annual, 4 X biennial and 35 X perannial. The percentage of differnt life forms of the flora are as follows; therophytes 59 X, geophytes 18 X, hemichryptophytes 7 X, nano-Phanerophytes 4 X, chamaephytes 3 X, Micro-Phenorophyts 1 X,. The vascular - parasites were represented by a single species in the total flora. X 70 of the plants in the area are multiregional, 15 X Mediterranean, 7 X Euo.-Bib., 3 X East Medit., and 6 X Cosmopolites. The Ir.~ Tur. and Euxine elements are represented by a single plant taxa in the total flora.Vegetation of research area was diveded into three groups, namely submerged, emerged and wetland vegetations. Total y merged vegetation consisted of plants which are living under water. Najas qraminea Delile was determined as the only plant comminity in this vegetation Emerged vegetation hold the muddy soil under water by their roots, leaving part of their stems and leaves above the water level. The plant communities of this vegetation are Schenoplectus 1 i tor ali s (Schrader) Palla, Al i sma lanceolatum With., Phraqmites austral i s (Cav.) Trin ex.Steudel, Typha angustif ol i a L, and Paspal um paspolodes (Michx.) Scribner. Wetland vegetation generelly composed of plants which had rhizome, so they could resist against to flotting for short periods. Phyla nodi flora (L. ) Greene and Cvnodon dactyl on (L. ) Pers.var. dactyl on are the plant comminities of this vegetation Total plant comminities in the vegetation types were as fol lows; CI assi s s Pa tame tea Tx. et Preisg 1942 and Orders Pot eme t öl i a W. Koch 1926 - Najas qraminea - Schenopl ectus litoralis CI assi s : Phragmitetea Tx. et Preisg, 1942 and orders Phragmitetalia W.Koch, 1926 - Al i sma lanceolatum - Phraqmites austral i s - Typha angustif ol i a Cl assi s: Chen op od i atea Br.- Bl., 1952 orders Chenopodiatalia Br.-BL., 1931 em. 1962 - Paspal urn paspolodes Classiss Plantaqinetea. Tx. et Preisg, 1950 orders Plantaginetalia Tx. (1947) 1950 - Phyla nodi flora - Cynodon dactyl on var. dactyl on96 The soils of different plant communities showed variation in their organic substance, nitrogen and phosphorus contents. The salt, pH, cation exchange capacity, and calcium carbonate contents, however, are almost the same.