4-aroil-5-aril-2,3-furandion bileşiklerinin aktive edilmiş ? bağı içeren nükleofiller ve çeşitli üre türevleriyle reaksiyonları
Reactions of 4-aroyl-5-aryl-2,3-furandione compounds with nucleophiles involving activated ? bond and urea derivatives
  1. Tez No: 232215
  2. Yazar: İRFAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada başlangıç bileşiği olarak kullanılan dört adet 2,3-furandion türevi bileşik literatüre göre sentez edildi. Bu bileşiklerden, on beş adet yeni pirimidin bileşiği, 4-p-metilbenzoil-5-p-metilfenil-2,3-furandion ve 4-(3,4-dimetoksi benzoil)-5-(3,4-dimetoksifenil)-2,3-furandion ile çeşitli N-alkilüre ve ?tiyoüre türevlerinin reaksiyonlarından sentez edildi. Ayrıca dört adet 2,3-pirroldion bileşiği, yukarıdaki 2,3-furandion bileşiklerinin N,N-dialkil ürelerle reaksiyonlarından elde edildi. Sentez edilen 2,3-pirroldion bileşiklerinin aromatik diaminlerle reaksiyonları incelendi ve dört adet kinoksalin-2-on türevi bileşik sentez edildi.2,3-Furandionların çok bileşenli reaksiyonları araştırıldı. 2,3-Furandionlar, dialkil asetilendikarboksilatlar ile trifenil fosfin eşliğinde reaksiyona sokuldu. Furo[3,2-c] piran-4-on iskeletine sahip heterosiklik bileşikler elde edildi.1,3-Dikarbonil bileşiklerinin trifenil fosfin mevcudiyetinde asetilenik esterlerle reaksiyonları oldukça iyi verimlerle (% 86-92) yeni fosforan türevlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four 2,3-furandione derivatived compounds which are used as substrat were synthesized according to literature. From these compounds, fifteen novel pyrimidine compounds were synthesized by reaction of various N-alkylurea and ?thiourea with 4-p-methylbenzoyl-5-p-methylphenyl-2,3-furandione and 4-(3,4-dimethoxybenzoyl)-5-(3,4-dimethoxyphenyl)-2,3-furandione. Also four 2,3-pyrroldione derivatived compounds were obtained from reaction of N,N-dialkylureas with the 2,3-furandiones above mentioned. Reactions of the synthesized 2,3-pyrroldiones with aromatic diamines were investigated and four quinoxalin-2(1H)-one derivatives were obtained.Multicomponent reactions of the 2,3-furandiones were studied. The 2,3-furandiones reacted with dialkyl acetylenedicarboxylate in the presence of triphenyl phosphine. So, heterocyclic compounds including furo[3,2-c]pyran-4-one skeleton were produced.The reactions of 1,3-dicarbonyl compounds with acetylenic esters in the presence of triphenyl phosphine leads to form of the new phosphorane derivatives in fairly high yields (% 86-92).