(Aril)oksikarbonil ve (aril)amit yan dallı metakrilat polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of methacrylate polymers with (aryl)oxycarbonyl and (aryl)amide side branched
  1. Tez No: 232216
  2. Yazar: ALİ DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ SOYKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, yeni (aril)amit ve (aril)oksikarbonil yan dallı N-(4-bromofenil)-2-metakrilamit (BrPMAAm) ve 4-kloronaftilmetakrilat (CNMA) monomerleri sentezlendi. Elde edilen monomerler 70oC'de, çözelti ortamında ve azobisizobutironitril (AIBN) başlatıcısı kullanılarak serbest radikal polimerizasyonu ile polimerleştirildi.BrPMAAm monomerinin homopolimeri ve glisidil metakrilat (GMA), butil metakrilat (BMA), 2-hidroksietil metakrilat (HEMA), 2-akrilamido-2-metil-1-propansulfonik asit (AMPS) ile kopolimerleri hazırlandı. CNMA monomerinin akrilonitril (AN) ile kopolimerleri sentezlendi ve kopolimerizasyona çözücü etkisi araştırıldı.Polimerlerin karakterizasyonları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopik metotları ile gerçekleştirildi. Kopolimerlerin molekül ağırlıkları jel geçirgenlik kromotografisi (GPC) ile belirlendi. Polimerlerin termal özellikleri termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) cihazları kullanılarak yapıldı. Elde edilen TGA verilerinden polimerlerin bozunma aktivasyon enerjileri belirlendi. Aynı zamanda, sentezlenen kopolimerlerin antimikrobiyal aktiviteleri incelendi.Kopolimerizasyon çalışmalarının tamamında kopolimer bileşimleri elementel analiz sonuçlarına göre belirlendi. Kopolimer sistemleri için monomer reaktivite oranları Fineman-Ross (FR), Kelen-Tudos (KT), ext. Kelen-Tudos (ext. KT) lineer metotları ve RREVM nonlineer metoduyla belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, novel (aryl)amide and (aryl)oxycarbonyl side branched N-(4-bromophenyl)-2-methacrylamide (BrPMAAm) and 4-chloronaphthyl methacrylate (CNMA) monomers were synthesized. The monomers obtained were polymerized with free radical polymerization at 70oC, in solution and using azobisisobutyronitrile (AIBN) initatior.BrPMAAm homopolymer and its copolymers with glycidyl methacrylate (GMA), butyl methacrylate (BMA), 2-hdyroxyethyl methacrylate (HEMA), 2-acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid (AMPS) were prepared. Copolymers of CNMA monomer with acrylonitrile (AN) were synthesized and solvent effects on copolymerization were investigated.Characterizations of polymers were performed by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopic methods. Molecular weights of copolymers were determined with gel permeation chromatography (GPC). Thermal characterizations of polymers were performed using thermal gravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). Activation energies of decomposition of polymers were determined from obtained TGA data. Antimicrobial activities of copolymers were also investigated.The copolymer compositions in all of copolymerizations were determined according to elemental analysis results. Monomer reactivity ratios for copolymerization systems were determined by linear methods of Fineman-Ross (FR), Kelen-Tudos (KT), ext. Kelen-Tudos (ext. KT) and RREVM non-linear method.