Aseton-n-hekzan azeotropunun farklı kurumsal metotlarla incelenmesi
Analysis of acetone-n-hekzan azeotrope using different theoretical methods
  1. Tez No: 232225
  2. Yazar: SERDAR KOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BÜYÜKMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Jalilian'ın deneysel olarak incelediği 2:1 mol oranındaki aseton-n-hekzan ikili azeotropu kuramsal olarak incelenmiştir. Bu kompleks yapının ve bu kompleks yapıyı oluşturan moleküllerin kuramsal olarak incelenmesinde bütün hesaplamalar Gaussian 03 program paketi kullanılarak yapılmıştır. Moleküllerin özelliklerinin kompleks yapı oluşumuna bağlı olarak nasıl değiştiğini görmek için semiemprik PM3, Hatree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyonel Teori hesaplamaları yapılmıştır. Bu metotlarla önce geometri optimizasyonu yapılmış ve bu optimize edilmiş geometri kullanılarak sistemin enerjisi, titreşim spektrumları, dipol momentleri, Mulliken yükleri hesaplanmıştır. Yukarıdaki özelliklere ilaveten NBO analizi yapılarak oluşan bağların özelliklerinin kompleks oluşumuna bağlı olarak nasıl değiştiği ve hiperkonjugatif etkileşimler incelenmiştir. Ek olarak AIM teorisi analizi yapılarak bağ kritik noktaları, elektron yoğunlukları ve Laplasyanlar hesaplanmıştır. Oluşan kompleks yapıdaki hidrojen bağ uzunlukları ve hidrojen bağ enerjileri belirlenerek söz konusu hidrojen bağının zayıf hidrojen bağı sınıfına girdiği sonucuna varılmıştır. Son olarak, hesaplanan frekans kaymaları deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, acetone-n-hexane azeotrope with 2:1 molar ratio which has been studied experimentally by Jalilian has been analyzed. All the calculations to study this azeotropic system and its fragments have been carried out by Gaussian 03 program package. Semiemprical PM3, Hartree-Fock and Density Functional Theory calculations have been carried out to see the effects of complex formation on the molecular properties. Firstly, geometry optimization has been done using these methods and total energy, vibrational spectrum, dipole moment, Mulliken charges are calculated using this optimized geometry. In addition to the calculation of the properties given above, Natural Bond Orbital analysis was done to see changes of bond properties and hyperconjugative interactions upon complexation. Additionally; bond critical points, electron density and Laplacians have been calculated employing AIM theory analysis. Hydrogen bond formed in the complex has been classified as weak hydrogen bond according to length and binding energy of hydrogen bond. Finally, frequency shift values obtained theoretically were compared with experimental values.