Çukurova bölgesinde, farklı ekim zamanlarının, pamuğun (Gossypium hirsutun L.) tarımsal ve teknolojik özelliklerine etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 23224
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Öz Çukurova'da farklı ekim zamanlarının, iki pamuk çeşidinin tarımsal ve teknolojik özelliklerine etkisini saptamak amacı ile yürütülen bu çalışmada; İncelenen özelliklerin ekim zamanlarından çokluk önemli derecede etkilendiği ve çeşitler arasında incelenen özellikler yönünden önemli ayrıcalıklar olduğu saptanmıştır. Çalışmada, ekim zamanının gecikmesi yi e doludan önceki bitki boyunun azaldığı; 30 Mayıs ekiminde oluşan doludan zarar görme oranının ve bitkideki koza sayısının arttığı; kütlü pamuk veriminin, erkencilik oranının ve çenetteki tohum sayısının önemli düzeyde azaldığı; 30 Mayıs ve 15 Haziran ekim zamanlarında şif oranının, 1 Nisan ve 15 Mayıs ekim zamanlarında %2.5 lif uzunluk değerinin arttığı; 15 Haziran ekiminde oluşan bitki boyunun 15 Mayıs ekiminden, 15 Haziran ekiminde oluşan koza ağırlığının 15 Nisan ekiminden, 15 Mayıs ekiminde oluşan £50 lif uzunluk değerinin 15 Haziran ekiminden önemli düzeyde yüksek olduğu; ekim zamanlarının, incelenen öteki özellikleri etkilemediği görülmüştür. Ç 15 18 çeşidinin kütlü pamuk veriminin, doludan zarar görme oranının, koza ağırlığının, koza kütlü ağırlığının, yüz tohum ağırlığının, çırçır randımanının, SB2.5 lif uzunluk değerlerinin ve lif kopma dayanıklılığının, B.442 çeşidinden daha yüksek olduğu; 6.442 çeşidinin erkencilik oranının, şif oranının ve lif yeknesaklık oranının, Ç.1518 çeşidinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışmada, incelenen öteki özellikler yönünden çeşi ti er arasında önemli farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this study, which was carried out to determine the effects of different sowing dates in Çukurova Region on the agricultural and technological characteristics of two different cotton cultivars (Ç.1518 and B.442); the investigated characters were found to be affected significantly in different ways by the sowing dates and cultivars. In this study, it was determined that the plant height which before the hail was decreased by the later sowing date; on Hay 30tn sowing date the hail damage ratio and number of the boll per plant were increased; whereas, seed cotton yield, earliness and number of seed per carpel were significantly decreased; the carpel weight of the boll sown on May 30tn and June 15tn, 2.5% span length sown on April 1st and May 15^ increased. It was found out the plant height sown on June 15tn than that of sown on May 15th, the boll weight sown on June 15tn than that of sown on April 15*-n, 508» span length sown on May 15th than that of sown on June 15*n were higher; and the sowing date was observed to have no affect on the other characteristics investigated. The cultivar of Ç.1518 was found to have higher seed cotton yield, hail damage rate, boll weigth, seed cotton weigth per boll, 100 seed weight, ginning percentage, 2.5% span length and fibre strength than that of B.442 cultivar; and the cultivar of B.442 was found to have higher earliness, carpel weight of the boll and uniformity ratio than that of Ç.1518 cultivar. No differences were found in the study regarding to other investigated characteristics of the two cultivars. \