Zamana bağlı salınımlı dış manyetik alan altında kinetik izotropik spin-1 ısing blume-emery-griffiths (BEG) sistemleri
Kinetic isotropic spin-1 blume-emery griffiths (BEG) systems under a time-dependent oscillating external magnetic field
- Tez No: 232245
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zamana bağlı salınımlı dış manyetik alan altında bilineer ve bikuadratik en yakın komşu etkileşme Hamiltonyenli kinetik tek ve iki alt örgülü izotropik spin-1 Blume-Emery-Griffiths (BEG) sistemleri, ortalama alan yaklaşımı kullanılarak incelendi. Sistemin zamanla değişimini tanımlamak için Glauber- tipi stokhastik dinamik kullanıldı. Sistemdeki çözümleri veya fazları bulmak için ortalama düzen parametrelerinin zamanla değişimi incelendi. Faz dönüşümlerinin doğasını karakterize etmek (sürekli ve süreksiz) ve dinamik faz geçiş (DFG) sıcaklıklarını elde etmek için dinamik düzen parametrelerinin davranışı indirgenmiş sıcaklığın bir fonksiyonu olarak incelendi. Dinamik faz diyagramları iki farklı düzlemde, (T, h) ve (k, T), sunuldu. Dinamik faz diyagramları, tek alt örgülü sistem için, düzensiz (d) ve ferromanyetik (f) temel fazlar yanısıra, f + d, f + fq ve fq + d karma fazlarını içerirken; iki alt örgülü sistem için, d ve f temel fazlar ile, f + d, a + d, f + a, f + a + d ve f + i karma fazlarını içerir. Sonuç olarak, sistemin davranışının bikuadratik etkileşme parametresine kuvvetli bir şekilde bağlı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
A study, within a mean-field approach, of the kinetic one and two sublattice isotropic spin-1 Blume-Emery-Griffiths (BEG) systems Hamiltonian with bilinear and biquadratic nearest-neighbor exchange interactions in the presence of a time-dependent oscillating external magnetic field is presented. The Glauber-type stochastic dynamic is used to describe the time evolution of the system. The time varitions of average order parameters are investigated to find the phases or solutions in the system. The thermal behavior of dynamic order parameters are also studied to characterized the nature (continuous and discontinuous) of the phase transitions and obtain the dynamic phase transition (DPT) points. The dynamic phase diagrams are presented in two different planes, (T, h) and (k, T). While dynamic phase diagrams contains the disordered (d) and ferromagnetic (f) fundamental phases, the f + d, f + fq and fq + d mixed phase regions for the kinetic one sublattice system; dynamic phase diagrams contains the d and f fundamental phases, the f + d, a + d, f + a, f + a + d and f + i mixed phase regions for the kinetic two sublattice system. As a result, it is found that the behavior of the system strongly depends on the biquadratic interaction parameter.