Bazı metallerin RF magnetron sıçratma yöntemiyle TiN ve TiAlN ile kaplanması
TiN and TiAlN coated some metals by RF magnetron sputtering method
  1. Tez No: 232244
  2. Yazar: MİNE ÖZET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜLDESTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ti, Ni ve Al kaplanmış düşük karbonlu çelik malzemeler RF magnetron sıçratma yöntemi ile farklı kaplama şartlarında TiN, TiAlN ile tek tabakalı, TiN-AlN ile çok tabakalı olarak kaplandı. Kaplanan numunelerin mikro yapısal özellikleri X-ışını toz kırınımı (XRD) tekniği ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Nano sertlik ve kalınlık ölçümleri yapıldı. Yapışma özelliği test edildi. Ancak, altlıklar sertleştirilmiş metal olmadığından test sırasında numunelerden akustik emisyon sinyali alınamadı.Kaplama kalınlıklarının artan bias voltajıyla azaldığı görüldü. TiAlN kaplamanın sertliğinin, TiN kaplamaların sertliğinden yaklaşık üç kat daha büyük olduğu bulundu.Çok tabakalı kaplamalar, iki ve on iki tabaka olarak yapıldı. Her iki kaplamada da ilk tabaka TiN ile son tabaka AlN ile kaplandı. AlN, TiN'e göre yumuşak kaplama oluşturur. Bu durum sertlik açısından dezavantaj olarak görünse de çoklu kaplamalarda esneklik sağlayarak kaplamanın kırılmasını ve çatlamasını önler. Yapılan incelemelerde elde edilen sonuçlara göre on iki tabaka kaplama ile kaplama kalitesinin yükseldiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Ti, Ni and Al coated steel of low carbon materials were coated by RF-magnetron sputtering method at different coating conditions. While TiN, TiAlN were coated as single layer, TiN-AlN were coated as multilayer on the substrate. Structural properties of the coated layers were studied by means of Scanning Electron Microscopy (SEM) and X-Ray Diffraction(XRD) techniques. Nanohardness and thickness of the coatings were measured.It has been observed that the thickness of coated layers decreases with increasing bias voltage. As the oxidation resistance and hardness of the TiN coatings are low, TiAlN coatings have been made. The main reason is that why Al is used in TiAlN coatings which is an alternative of TiN coating, to increase the oxsidation resistance of coatings.Multilayer coatings have been carried out as a two layers and a twelve layers. TiN has been coated as a first layer and lasted AlN in both. Because of TiN more adhesive than AlN on the substrate and oxsidation resistance of AlN is higher than TiN, this coating order has been chosen. Also, as AlN softer than TiN, it prevents to be broken or to be cracked of coating by providing flexibility on surface.As a result, it has been observed that twelve layers coatings are better than mono layer and two layers coatings in respect of quality.