Aladağlar Milli Parkı (Niğde, Kayseri, Adana) liken florası
Lichen flora of Aladağlar National Park (Niğde, Kayseri, Adana)
  1. Tez No: 232302
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN HALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu çalışmada Niğde, Kayseri ve Adana ili sınırları içerisinde kalan Aladağlar Milli Parkı'nın liken ve likenikol fungus komposizyonu ortaya konmuştur. 89 lokaliteden toplananan liken ve likenikol fungus örneklerinin teşhisleri sonucu 299 liken ve 49 likenikol fungus olmak üzere toplam 348 takson (tür ve tür altı) tespit edilmiştir. Çalışma alanından Gemmaspora D.Hawksw. & Halici adlı bir likenikol fungus cinsi ve Weddellomyces turcicus Halici & Orange, Endococcus variabilis Halici, Kocourkova & Diederich, Polycoccum acarosporicola Halici & D.Hawksw., P. aksoyi Halici & Atienza, Stigmidium johnii Halici & D.Hawksw., Lichenostigma triseptata Halici & D.Hawksw. ve Sagediopsis desertorum Halici, D.Hawksw., A.O.Turk & Candan olmak üzere 7 adet yeni likenikol fungus türü bilim dünyasına tanıtılmıştır. Aynı zamanda Gemmaspora lecanorae D.Hawksw. & Halici adlı yeni bir kombinasyon yapılmıştır. Teşhis edilen 50 takson Türkiye için yeni kayıttır: Arthonia lecanorina (Almq.) R.Sant., Arthopyrenia fraxini A.Massal., Anisomeridium viridescens (Coppins) R.C.Harris, Aspicilia cheresina (Müll.Arg.) Hue var. justii Clauzade & Cl.Roux, A. cheresina (Müll.Arg.) Hue var. microspora Clauzade & Cl.Roux, A. obscurata (Fr.) Arnold, Bacidia hegetschweileri (Hepp) Vain., Caloplaca diphyodes (Nyl.) Jatta, C. latzelii (Servazzi) Clauzade & Cl.Roux, C. pelodella (Nyl.) Hasse, Cephalophysis leucospila (Anzi) H.Kilias & Scheid., Cercidospora caudata Kernst., Chaenotheca ferruginea (Turner ex Sm.) Mig., Clauzadea chondrodes (A.Massal.) Clauzade & Cl.Roux, Collema texanum var. texanum Tuck, Dactylospora mediterranea Sarrión & Hafellner, Echinothecium reticulatum Zopf, Endococcus macrosporus (Hepp ex Arnold) Nyl., E. pseudocarpus Nyl., Intralichen lichenum (Diederich) D.Hawksw. & M.S.Cole, Lecanora circumborealis Brodo & Vitik., Lichenodiplis lecanorae (Vouaux) Dyko & D.Hawksw., Lichenothelia convexa Henssen, Melanolecia transitoria (Arnold) Hertel, Merismatium nigritellum (Anzi) Zopf, Muellerella lichenicola (Sommerf.) D.Hawksw., M. ventosicola (Mudd) D.Hawksw., M. vesicularia (Lindsay) D.Hawksw., Phaeospora rimosicola (Leight. ex Mudd) Hepp ex Stein, Phacopsis vulpina Tul., Pilophorus cereolus (Ach.) Th.Fr., Placidium boccanum (Servit) Breuss, Polycoccum marmoratum (Kremp.) D.Hawksw., Porpidia superba (Körb.) Hertel & Knoph, Pyrenidium actinellum Nyl., Sarcogyne distinguenda Th.Fr., S. fallax H.Magn., Scoliciosporum intrusum (Th.Fr.) Hafellner, Stigmidium cerinae Cl. Roux & Triebel, S. congestum (Körb.) Triebel, S. superpositum (Nyl.) D.Hawksw., Thelidium decipiens (Hepp) Kremp., Toninia athallina (Hepp) Timdal, T. episema (Nyl.) Timdal, Unguiculariopsis groenlandiae (Alstrup & D.Hawksw.) Etayo & Diederich, Verrucaria aspiciliicola R.Sant., V. latericola Erichsen, V. parmigerella Zahlbr. ve Zwackhiomyces sphinctrinoides (Zwackh) Grube & Hafellner.Günümüze kadar Aladağlar Milli Parkı'ndan herhangi bir liken kaydı yoktur. Dolayısıyla rapor edilen taksonların hepsi çalışma alanı için yeni kayıt durumundadır. Aynı zamanda çalışma alanında tespit edilen cins, tür ve tür altı kategorilere ait taksonların teşhisi için teşhis anahtarı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the lichen and lichenicolous fungi composition of Aladağlar National Park which takes place in the borders of Niğde, Kayseri and Adana provinces is presented. After determining the lichen and lichenicolous fungi specimens collected from 89 localities, 299 lichen and 49 lichenicolous fungi, totally 348 infrageneric taxa are reported. In the study area, one new lichenicolous fungus genus namely Gemmaspora D.Hawksw. & Halici and seven new species of lichenicolous fungi named as Weddellomyces turcicus Halici & Orange, Endococcus variabilis Halici, Kocourkova & Diederich, Polycoccum acarosporicola Halici & D.Hawksw., P. aksoyi Halici & Atienza, Stigmidium johnii Halici & D.Hawksw., Lichenostigma triseptata Halici & D.Hawksw. and Sagediopsis desertorum Halici, D.Hawksw., A.O.Turk & Candan were described. Besides, a new combination, named Gemmaspora lecanorae D.Hawksw. & Halici is made. 50 determined infrageneric taxa are new records for Turkey: Arthonia lecanorina (Almq.) R.Sant., Arthopyrenia fraxini A.Massal., Anisomeridium viridescens (Coppins) R.C.Harris, Aspicilia cheresina (Müll.Arg.) Hue var. justii Clauzade & Cl.Roux, A. cheresina (Müll.Arg.) Hue var. microspora Clauzade & Cl.Roux, A. obscurata (Fr.) Arnold, Bacidia hegetschweileri (Hepp) Vain., Caloplaca diphyodes (Nyl.) Jatta, C. latzelii (Servazzi) Clauzade & Cl.Roux, C. pelodella (Nyl.) Hasse, Cephalophysis leucospila (Anzi) H.Kilias & Scheid., Cercidospora caudata Kernst., Chaenotheca ferruginea (Turner ex Sm.) Mig., Clauzadea chondrodes (A.Massal.) Clauzade & Cl.Roux, Collema texanum var. texanum Tuck, Dactylospora mediterranea Sarrión & Hafellner, Echinothecium reticulatum Zopf, Endococcus macrosporus (Hepp ex Arnold) Nyl., E. pseudocarpus Nyl., Intralichen lichenum (Diederich) D.Hawksw. & M.S.Cole, Lecanora circumborealis Brodo & Vitik., Lichenodiplis lecanorae (Vouaux) Dyko & D.Hawksw., Lichenothelia convexa Henssen, Melanolecia transitoria (Arnold) Hertel, Merismatium nigritellum (Anzi) Zopf, Muellerella lichenicola (Sommerf.) D.Hawksw., M. ventosicola (Mudd) D.Hawksw., M. vesicularia (Lindsay) D.Hawksw., Phaeospora rimosicola (Leight. ex Mudd) Hepp ex Stein, Phacopsis vulpina Tul., Pilophorus cereolus (Ach.) Th.Fr., Placidium boccanum (Servit) Breuss, Polycoccum marmoratum (Kremp.) D.Hawksw., Porpidia superba (Körb.) Hertel & Knoph, Pyrenidium actinellum Nyl., Sarcogyne distinguenda Th.Fr., S. fallax H.Magn., Scoliciosporum intrusum (Th.Fr.) Hafellner, Stigmidium cerinae Cl. Roux & Triebel, S. congestum (Körb.) Triebel, S. superpositum (Nyl.) D.Hawksw., Thelidium decipiens (Hepp) Kremp., Toninia athallina (Hepp) Timdal, T. episema (Nyl.) Timdal, Unguiculariopsis groenlandiae (Alstrup & D.Hawksw.) Etayo & Diederich, Verrucaria aspiciliicola R.Sant., V. latericola Erichsen, V. parmigerella Zahlbr. and Zwackhiomyces sphinctrinoides (Zwackh) Grube & Hafellner.There is no lichen records from Aladağlar National Park up to date. Because of this, all the taxa reported here are new records for the study area. A key to the generic and infraspecific taxa reported in the study area is also provided.