Erozyonun Batı Karadeniz havzasında yol açtığı problemler ve bunların su mühendisliği açısından çözüm önerileri
- Tez No: 23232
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET: Erozyon olayı Türkiye'de birçok kamu kuruluşları ve özel çiftliklerde araştırılan, meydana getirdiği zararların engellemesine çalışılan bir olaydır. Ülkemizde de tarım alanlarının genişliği ve yağış alan havzaların çokluğu sebebiyle erozyon olayı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmamda ülkemiz için büyük tehlike arzeden erozyon olayının anlamı, meydana geliş şekilleri, yol açtığı zararlar ile bunlara karşı alınacak teknik ve kültürel tedbirler üzerinde durulmuştur. Batı Karadeniz havzasında ise, tezime misal teşkil etmesi ve burada meydana gelen erozyon olayları ile bunların sonuçlarına bağlı olarak alınacak tedbirler, bölge özellikleri gözönünde bulundurularak araştırıldı ve İncelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : Land erosion is being investigated at many government institutes and private farms in Turkey to prevent the drastic results. Since agricultural lands are occupying large areas and rain frequency is high, land erosion is an important problem for Turkey. In this study, the definition, results and technical, cultural precautions of land erosion is stressed. For sampling pruposes, land erosion in Western Black Sea region is investigated and precautions are stated considering rigional characteristics.