Temel bilgi teknolojileri dersi için web tabanlı eğitim sisteminin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and application of a web based learning system for a basic it course
  1. Tez No: 232324
  2. Yazar: MURAT GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Web'i de içine alan Bilgi Teknolojisi'nin (BT), eğitim ortamlarına etkisi her geçen gün daha çok tellafuz edilmeye başlanmıştır. Günümüzde web tabanlı eğitim/öğretimi uygulayabilmek, eğitimcilerin en önemli özelliği olarak kabul edilmektedir. Uzaktan eğitim yöntemleri içinde en çok tercih edileni olan web tabanlı eğitimin ana bileşeni Öğrenim Yönetim Sistemi (ÖYS) yazılımıdır.Bu tez çalışmasında bir ÖYS'nin ne olduğu ve bileşenleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmış ve örnek bir ÖYS geliştirilmiştir. Geliştirilen ÖYS, geleneksel yöntem ile sınıfta verilen bir derste yardımcı araç olarak kullanılmış ve kullanımına ilişkin gözlemler değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The influence of information technology (including web technologies, software or hardware tools) on the overall teaching environment is becoming more pronounced. Nowadays the ability to incorporate web based technology into instruction has been deemed to be one of the most important professional competences of educators. Web based education/instruction is the most preferred distance education method and its main component is Learning Management System (LMS).In this study, after the detailed description of the structure and characteristics of an LMS, a sample LMS was developed and used as a supportive tool in a traditional classroom instruction. Lastly, the application of the system has been evaluated and discussed.