Rote verileri ile değişen yıldız arama
Searching new variable stars with rotse data
- Tez No: 232351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde T.U.G (Tübitak Ulusal Gözlemevi ) ROTSE IIID teleskopu kullanılarak alınan görüntüler üzerinde parlaklık farkı kullanılarak yeni değişen yıldız taraması yapılmıştır.Çalışmada, veri analizi için IRAF programı kullanılmıştır. Görüntülerin yaklaşık 7000 yıldız içermesinden dolayı kalabalık alan fotometrisi kullanılarak ölçümler alınmış ve yıldızların standart sapma- parlaklık grafiği ile standart sapması yüksek olan yıldızların ışık eğrileri çizilmiştir.Sonuç olarak değişen yıldız aramada daha fazla veri kullanılması ile devam edilmesine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis new variable star search was made by using magnitude difference between the frames which were taken by using T.N.O. (Turkish National Observatory) ROTSE IIID telescope.In the study, IRAF programe was used for data analysis. Because the frames are included from approximately 7000 stars, measurements were taken by using crowded field photometry, and the graphics, standard deviation ? magnitude with stars? light curve graphics of which standard deviation is high, are plotted.Finally, it is decided that to continue with using more data for seaching variable stars.