1d, 2d nmr teknikleri kullanılarak endo ve exo benzosiklobutenonorbornen bromürlerin yapılarının aydınlatılması ve X-ray analizleriyle korrelasyonları
The compounds of endo- and exo-benzocyclobutenonorbornenen bromides by using 1d, 2d nmr techniques. by made structure of illumination and correlations with X-ray analysis
- Tez No: 232355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Endo- ve exo- benzosiklo butenonorbornen bromürler, litaratürde belirtildiği şekilde sentezlendi. Bu bileşiklerin yapı analizleri için yapılan spektroskopik çalışmalarda, 400 MHz NMR ve X-ray cihazı kullanıldı. Spektral veriler 1D NMR 2D NMR teknikleri kullanılarak kaydedildi. Bu bileşikler için yapılan NMR ve X-ray analizlerinin yapılarla uyumlu olduğu gözlendi. Bileşiklerin yapıları incelendiğinde, aromatik halka ile olefinik çift bağ protonları arasında bir homokonjugasyonun olmadığı, olefinik çift bağ protonlarının aromatik halkanın perdeleme bölgesinde kalarak, yukarı alanda rezonans olduğu tahmin edilmektedir. X-ray analizlerinde; çift bağın p orbitalleri ile aromatik halkanın p orbitallerinin uzak mesafede olması tahminlerimizi doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Endo- and exo- benzocyclo butenonorbornen bromides have been synthesized same as ın litarature. 400 MHz NMR and X-ray devices were used for thes compounds structure analysis. Spectral data were recorded with 1D NMR and 2D NMR techniques.İt was observed that NMR and X-ray analysis made for this compounds were in accordence with the structures. When the structures of some compounds were examined it is estimated taht there wasn?t homoconjugation between olefinic double bond protons and aromatic ring and double bond protons resonances at upper region became of shield of aramatic ring. İn X-ray anaylsis, the fact that p orbitals of double bonds and p orbitlas of aromatic ring became in distant has confirmed our estimates.