Piridin ve kinolin diazonyum tuzları ile katı yüzeylerin kovalent modifikasyonu
Covalent modification of solid surfaces by pyridine and quinoline diazonium salts
- Tez No: 232354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Heterosiklik yapıdaki kinolin ve piridin moleküllerinin diazonyum tuzları ile camsı karbon (GC), silisyum ve demir elektrot yüzeylerinin elektrokimyasal olarak modifikasyonu dönüşümlü voltametri tekniğinden faydalanılarak araştırıldı. 0,10 M TBABF4 içeren asetonitril çözeltisinde katodik yönde tarama yapıldığında, diazonyum tuzlarının indirgenmesinden kaynaklanan dönüşümsüz bir pikin varlığı belirlendi. Taramaya devam edildiğinde pikin şiddetinin hızla azalması elektrot yüzeylerinin kovalent bir şekilde modifiye edildiğini göstermektedir.Kinolin ile modifiye edilen elektrotların diazonyum tuzu içermeyen elektrolit çözeltisinde anodik yönde voltamogramları alındığında, 1,04 V'da amino grubunun yükseltgenmesine karşılık gelen pikin gözlenmemesi, ancak kinolin halkasının yükseltgenmesinden kaynaklanan pikin (1,69 V) aynen gözlenmesi yüzeyin kararlı bir şekilde modifiye edildiğini ispat etmektedir.Yüzey modifiye filmlerin karakterizasyonu dönüşümlü voltametri, ATR-FTIR ve XPS spektroskopik metotlardan faydalanılarak gerçekleştirildi. Ayrıca kinolin filmlerin optik özellikleri UV-vis ve lüminesans yöntemlerinden yararlanılarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Electrochemical modification of electrode surfaces of glassy carbon (GC), silicium and iron by heterocyclic quinoline and pyridine molecules was investigated using cyclic voltammetry technique. When scanning performed through cathodic direction in acetonitrile solution including 0,1 M TBABF4, presence of a irreversible peak was determined due to the reduction of diazonium salts. The quick decrease in the intense of the peak during scanning indicates the covalent modification of the electrode surfaces.No peak was seen corresponding to the oxidation of the amino group at 1,04 V, but the peak corresponding to the oxidation of quinoline ring (1,69 V) was observed when the voltammogram of the electrodes, modified by quinoline, was peformed through anodic direction in the electroliyte solution excluding diazonium salt. This demonstrates the stable modification of the surface.Characterization of surface modified films was performed by means of the spectroscopic methods, including cyclic voltametry, ATR-FTIR and XPS. Optical properties of quinoline films was also investigated by UV-vis and luminnescance spectroscopy.