Ekmeklik buğday unlarının bazı kalite özelliklerinin yakın kızılötesi spektroskopisi (NIRS) kullanılarak belirlenmesi
Prediction of some quality characteristics of bread wheat flour by near infrared sectroscopy (NIRS)
  1. Tez No: 232370
  2. Yazar: MEHMET BAŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FATİH ERTUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünya'da gıdaların bileşen ve kalite analizlerinde yaygın bir kullanım alanına sahip olmasına rağmen ülkemizde sadece önemli birkaç laboratuarda kullanılan Yakın Kızılötesi Spektroskopisi (NIRS) ile yerel ekmeklik buğday unlarının bazı kalite özelliklerinin kalibrasyonunun yapılması bu çalışmanın konusu olmuştur. Bu amaçla Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan 120 çeşit buğday, una işlenerek undaki protein ve protein kalitesiyle ilgili ekmeklik buğday unlarının bazı kalite parametreleri (protein, yaş gluten, kuru gluten ve Zeleny sedimantasyon değeri) geleneksel metotlarla analiz edilmiş ve bu analiz sonuçları kullanılarak ilk defa yerel ekmeklik buğday unları için NIR kalibrasyon modelleri geliştirilmiştir.Doğrulama örneklerinde referans metotlarla ölçülen ve NIRS ile tahmin edilen değerler arasındaki protein, yaş gluten, kuru gluten ve Zeleny sedimantasyon parametreleri için sırasıyla korelasyon katsayıları 0,985; 0,976; 0,953; 0,924 ve standart hataları %0,377; %1,36; %0,635; %3,74 olarak belirlenmiştir. Protein içeriği başta olmak üzere yaş gluten ve kuru gluten değerleri için geliştirilen bu kalibrasyon modellerinin oldukça iyi olduğu, ancak proteinlerin kalitesi hakkında bilgi veren Zeleny sedimantasyon değerinin diğer parametrelere nazaran biraz zayıf olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was calibration of some quality parameters of local bread wheat flour with Near Infrared Spectroscopy (NIRS) used only in a few special laboratory in our country, although it has a common using field in component and quality analysis of food throughout the world. The study was carried out that some quality parameters (protein, wet gluten, dry gluten and Zeleny sedimentation) of bread wheat flour, related to protein content and it?s quality, are analyzed with conventional methods in flour produced from 120 varieties bread wheat collected from different regions of Turkey and the first time, NIRS calibration models for local bread wheat flour were developed with this analysis results.Correlation coefficients between measured with reference analysis and predicted with NIR values of validation samples for protein, wet gluten, dry gluten and Zeleny sedimentation was determined as 0,985; 0,976; 0,953; 0,924, respectively, and standard errors of predicts were determined as %0,377; %1,36; %0,635; %3,74, respectively. It was determined that the calibration models were fairly good for primarily protein and wet gluten, dry gluten, but Zeleny sedimentation, explained about protein quality, was weak compared to other parameters.