İlköğretim fen ve teknoloji dersinin yaşam temelli yaklaşıma uygun olarak yürütülmesinin 'madde-ısı' konusunun öğrenilmesine etkilerinin araştırılması
Researching the effects of conducting the primary school science and technology lesson according to context-based approach on the matter-heat subject
  1. Tez No: 232375
  2. Yazar: HATİCE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlköğretim Fen ve Teknoloji dersindeki madde-ısı konusunun yaşam temelli öğretim yaklaşımına uygun olarak yürütülmesi ve konunun öğrenilmesine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışma 2007-2008 öğretim yılında bir İlköğretim okulunun 6. sınıfındaki 46 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler deney ve kontrol grubu olmak üzere rasgele iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda dersler, yaşam temelli yaklaşıma uygun olarak işlenmiştir.Çalışmada Fen ve Teknoloji dersi başarı testi, Fen ve Teknoloji dersi tutum ölçeği kullanılmış ve öğrencilerle birebir görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analiz edilmesi ile Madde-Isı konusu ile ilgili kavram sorularında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık görülmüş, derse karşı tutumlarda anlamlı bir farklılık görülmemiş ancak yapılan görüşmelerde öğrencilerde yaklaşıma karşı olumlu düşünceler oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conducting the 6 th grade Science and Technology lesson according to context-based approach on the matter-heat subject and evaluating the effects on learning of the subject. The study was made in 2007-2008 educational term with 46 secondary school students. Students randomly divided two groups as an experimental group and control group. The lessons were performed according to the context- based approach in the experimental group.In the study, Science and Technology achievement test and Science and Technology attitude scale was used and face-to-face interviews with students was made. The results were analysed by SPSS programme. With analyzing the datum, significant differences were found related about concept questions supporting the experimental group. Significant differences were not seen about the attitudes of the students towards to lesson but it has been determined relationships towards to context-based approach by the face-to-face interviews with students.