Kavram yanılgılarının belirlenmesinde kavram karikatürlerinin kullanılması
The use of concept cartoons in determining misconceptions
  1. Tez No: 232374
  2. Yazar: YAHYA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜYÜKKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada; bitkilerin yaşam süreçleri, maddenin doğası, maddedeki değişim, elektrik, kuvvet ve hareket, ışık, dünyamız ve çevresi, enerji gibi bazı fen konularıyla ilgili öğrenci düşünceleri kavram karikatürleri kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programında okuyan toplam 212 öğrenci katılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin sahip oldukları alternatif düşünceleri tespit etmek ve kavram karikatürlerinin bu amaçla kullanılması durumunda başarısını araştırmak için açık uçlu ve kavram karikatürü sorularından oluşmuş 16 soruluk iki test uygulanmıştır. Araştırmada Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencilerinin bazı alternatif kavramlara sahip oldukları ve bu alternatif kavramların belirlenmesinde kavram karikatürlerinin açık uçlu sorulara göre bazı avantajlarının olduğu sonucu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, students? ideas of some science topics such as life processes of plants, nature of substance, changes in the substance, electricity, force, movement, earth and energy were investigated with concept cartoons. Participating students were in Science Education Teacher Training program in a large Eastern university. Two tests were implemented to total of 212 students. Each tests consisted of 16 open-ended questions.Results of this study indicated that in order to investigate university students understanding of those mentioned science topic both the open ended tests and concept cartoons could be used. Further, there are some particular advantages of using concept cartoons such as more comprehensive responses than open ended items.