İlköğretim sekizinci sınıf fen bilgisi (fen ve teknoloji) dersi genetik ünitesindeki kavram yanılgılarının tespiti ve giderilmesinde grafik materyallerin kulanılması
The use of graphic materials for determining and overcoming misconceptions on genetic chapter in primary school eight (8 th) grade science education (science and technology) lesson
- Tez No: 232377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SEZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda fen eğitimi alanında yapılan çalışmalar daha çok bu alanla ilgili öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarının tespiti ve giderilmesi çalışmaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Fen derslerinde yer alan kavramların zor, karmaşık, soyut olması ve bir de buna öğretmen yetersizliği, ders kitabındaki yanlış bilgiler gibi nedenler eklenince kavram yanılgıları oluşmakta bu durum da konuların sağlıklı öğrenilmesini engellemektedir. Bu çalışma ilköğretim sekizinci sınıf fen bilgisi (fen ve teknoloji) dersi genetik konusundaki kavram yanılgılarının tespiti ve bu yanılgıların anlam çözümleme tabloları, kavram ağları, kavram haritaları gibi grafik materyallerin kullanılarak giderilmesinin geleneksel yönteme göre etkinliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerde var olan kavram yanılgılarının tespiti için daha önce konunun işlendiği lise birinci sınıf öğrencileri ile sekizinci sınıf öğrencilerine açık uçlu sorular yöneltilmiş ve kavram yanılgıları tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ve gerekli literatür taramasından sonra konuyla ilgili test hazırlanmış ve bir ilköğretim okulunda deney ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Genetik ünitesi, deney grubuna grafik materyaller kullanılarak, kontrol grubuna ise geleneksel yöntem kullanılarak anlatılmıştır. Öğrencilerin başarı seviyeleri arasındaki farkı belirlemek amacıyla t-testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde deney grubunun istatistiksel olarak kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recent studies on science education have mostly emphasized upon the studies which will be carried out for determining and overcoming misconceptions of students related with this field. Because of the fact that concept in science education lessons are quite hard, sophisticated and abstract and in addition to such factors given above, teachers insufficiency wrong information in subject materials such as lesson books cause misconceptions and this hinders successful learning of these subjects. This study has been conducted to investigate, analyze and prove the fact that determining misconceptions on genetic subject in primary school eight (8 th) grade science education lesson and overcoming such misconceptions by using graphic such as meaning/content analysis tables, concept nets, concept maps is more functional than the traditional method. Open-ended questions were asked to high school first (1 st) and third (3 rd) grade students who have previously taken this course in order to determine the existence of such misconceptions have been determined. After obtaining data and scanning necessary literature a test about the lesson was prepared and applied to bath experimental and control groups as pre-test and past-test of a primary school. The subject of genetic was given to the experiment group by using graphic materials such as meaning/content analysis tables, concept nets and concept maps but it was given to the control group by using traditional method. T-test was applied to both groups in order to determine the difference in success levels of both groups? students. As a result of obtained data, it was statistically found that experiment group is more successful than control group.