5E modeline göre ?iş, güç ve enerji? ünitesiyle ilgili geliştirilen materyallerin kavramsal değişime etkisinin incelenmesi
An investigation of effects on conceptual change of developed materials based on 5E model in unit ?work, power and energy?
- Tez No: 232379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE SEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kavramsal değişim amacıyla kullanılan materyaller 5E Modelini temel almakta olup, Bilgisayar destekli öğretim, çalışma yaprakları ve kavramsal değişim metinlerini içermektedir. Çalışmanın örneklemini, Erzurum Merkez Nevzat Karabağ Anadolu Öğretmen Lisesinin iki farklı şubesindeki toplam 51 öğrenci oluşturmaktadır. Yarı deneysel yöntemin kullanıldığı çalışma, 2007-2008 öğretim yılının bahar döneminde uygulanmış olup altı hafta sürmüştür.Çalışma verileri; ?İş, Güç ve Enerji? ünitesi ile ilgili test ve mülakatlardan elde edilmiştir. Verilerin analizinde gruplar arasında bağımsız t testi yapılmıştır. Ön test uygulamasında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmazken, son testler de deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bulgular, birçok öğrencinin ?İş, Güç ve Enerji? ünitesi ile ilgili alternatif kavramlara sahip olduklarını ortaya koymuştur.Bu çalışma ile ?İş, Güç ve Enerji? ünitesindeki konularla ilgili kavramların öğrenciler tarafından anlaşılmasında ve bu konulardaki alternatif kavramların giderilmesinde, yapılandırmacı öğrenme kuramının geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu görülmüştür. Bunun nedeninin yapılandırmacı öğrenme kuramının öğrenciyi aktif hale getirerek kalıcı öğrenmeyi sağlaması olarak düşünülmektedir. Çalışmada varılan sonuçlara dayalı olarak, yapılandırmacı öğrenme kuramının kullanılması ile gerçekleştirilen öğretimin alternatif kavramları gidermede etkili sonuçlar verdiği dikkate alındığında, diğer fen konularının öğretiminde de uygulanması önerilebilir.Bu çalışmanın amacı, 10. sınıf öğrencilerinin fizik dersi ?İş, Güç ve Enerji? ünitesindeki alternatif kavramlarını belirlemek ve 5E modeline uygun geliştirilen ders materyalinin kavramsal değişme etkisi yönünden geleneksel öğretim yöntemleri ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The guide materials used for conceptual change, CAI, worksheet and conceptual change text, are based on 5E model. This study was carried out with 51 students from two cohort classes in Nevzat Karabağ Teacher High School in the city of Erzurum. This study whose research method was avasi experimental research used lasted for 6 weeks in spring term of 2007-2008.The data was obtained from Energy concept achivement test, interviews about the unit ?Work, Power and Energy?. In the analysing of data based on pre and post students? total scores in test an independent t test was employed.The findings showed that most of students hold alternative conceptions regarding topics in unit ?Work, Power and Energy?. This study provided that contructivist learning approach is more effective in affording students to comprehend related concepts and in overcoming their own alternative conception as compared to tradional one. This may come from features of constructivism where students actively engage in course, so that it provides long-term learning. Since this study provided some positive evidence for constructivist learning,.it is suggested that this model should be implemented to other science topicsThe aim of this study was to elicit grade 10 students? alternative conceptions of unit ?work, power and energy? and to compare the effects of developed materials based on 5E model with effects of traditional teaching teaching method(s) on conceptual change.