Amonyum molibdatın ısıl bozunma ürünlerinin karakterizasyonu ve ısıl bozunma adımlarının kinetik incelenmesi
The characterization of the thermal decomposition products of ammonium molybdate and the kinetic investigation of the thermal decomposition steps
- Tez No: 232406
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YUSUFOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ALİYE ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Amonyum heptamolibdat tetrahidratın (AHM) ısısal bozunma kinetiği farklı ısıtma hızları ve farklı hava ile azot gazı hızlarında incelenmiştir. Bu amaçla; TGA, DTA ve EGA gibi analiz tekniklerinden yararlanılmıştır.AHM'nin ısısal bozunmasında üç belirgin adım görülmüş, her bir bozunma adımında oluşan ara ve son ürünlerin malzeme karakterizasyonu XRD ve FTIR analiz teknikleri ile yapılmış ve morfolojileri ise SEM analizi ile incelenmiştir.TGA diyagramlarında hava ve azot gazı atmosferlerinde görülen her bozunma adımının aktivasyon enerjisi değerleri Ozawa yöntemi uygulanarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermal decomposition of ammonium heptamolybdate tetrahydrate (AHM) in different heating rates and under different air and nitrogen gas flow rates was investigated using analysis techniques such as TGA, DTA and EGA. In the thermal decomposition of AHM three well-defined steps were observed and the intermediate and final products of each decomposition step were characterized by using XRD and FTIR analysis techniques and their morphologies were determined by SEM analysis.The activation energy values were calculated in air and nitrogen gas atmospheres for the each decomposition step observed in TGA diagrams by applying Ozawa method.