Farklı dozlarda uygulanan molibdenin nohut (Cicer arietinum L.) bitkisinin azot içeriğine etkisi
The effect of different doses molybdenum applied to nitrogen content of chickpea (Cicer arietinum L.)
- Tez No: 259585
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MÜCELLA MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Deneme de, canlıların beslenmesinde önemli yer tutan, protein kaynaklarından biri olan nohudun azot fiksasyonunda artan dozlarda uygulanan molibdenin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi'nde bulunan Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü'ne ait plastik örtülü ısıtmasız serada, 30.03.2009 ile 04.06.2009 tarihleri arasında yürütülmüştür. Deneme materyali olarak Cevdetbey 98 nohut çeşidi kullanılmış, saksılarda yetiştirilen bitkilere molibdenin 5 farklı dozu (0; 0,05; 0,10; 0,15 ve 0,20 ppm Mo olacak şekilde) amonyum molibdat şeklinde uygulanarak, yetiştirilen nohutlarda toprak üstü aksam boyu, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, kök nemi, toprak üstü aksam yaş ağırlığı, toprak üstü aksam kuru ağırlığı, toprak üstü aksam nemi, bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, bitki nemi, toprak üstü aksam yaş ağırlığı/kök yaş ağırlığı, toprak üstü aksam kuru ağırlığı / kök kuru ağırlığı, toprak üstü aksam azot miktarı, toprak üstü aksam karbon miktarı, toprak üstü aksam karbon/azot oranı, kök azot miktarı, kök karbon miktarı, kök karbon/azot oranı, toprak üstü aksam ile gelen azot miktarı, kök ile gelen azot miktarı, toprak azot miktarı, toprak karbon miktarı, toprak karbon/azot miktarı, toprak ile gelen azot miktarı ve toplam azot kazancı parametreleri incelenmiştir.Sonuç olarak denemede azot kazancının en fazla olduğu molibden dozu 0,15 ppm olarak saptanmış olup saksı denemesi olarak kurulan denemenin arazi şartlarındaki yansımasının irdelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the experiment it is purposed with the test to search the effect of the molybdenum which is applied in increasing doses in the nitrogen fixation of chickpea which has an important place in the nutrition of the living and is one the protein sources.It is executed in the non-heating, plastic covered conservatory which belongs to the Soil Department of the Agriculture Faculty in Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu Campus, between the dates of March 30-June 04, 2009. The Cevdetbey 98 chickpea sample is used as a search material. Five different doses of molybdenum (0; 0.05; 0.10; 0.15; and 0.20 ppm Mo) are applied as ammonium molibdat to the plants which are cultivated in pots. The parameters of plant length, root wet weight, root dry weight, root humidity, plant wet weight, plant dry weight, plant humidity, plant+root wet weight, plant+root dry weight, plant+root humidity, plant wet weight/root wet weight, plant dry weight/root dry weight, plant nitrogen amount, plant carbon amount, plant carbon/nitrogen rate, root nitrogen amount, root carbon amount, root carbon/nitrogen rate, nitrogen amount which comes with the plant, nitrogen amount which comes with the root, soil nitrogen amount, soil carbon amount, soil carbon/nitrogen amount, nitrogen amount which comes with the soil and total nitrogen income are investigated.As a consequence; in the investigation, the nitrogen gain being at most in the molybdenum dose of 0.15 ppm is fixed. It is required the reflections of the investigation of the experiment, which is planted as a pot experiment, in land conditions.