Akışkan taşıyan elastik boruların titreşim analizi
Vibration analysis of fluid-carrying elastic pipes
  1. Tez No: 232407
  2. Yazar: BİRKAN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL UZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada akışkan taşıyan elastik borularda meydana gelen titreşimler matematiksel olarak incelenmiştir. Boru üzerinde akış sırasında kuvvetler yüzünden gerçekleşen dinamik yerdeğişimlerini uzay koordinatlarına ve zamana bağlı olarak gösteren dördüncü mertebeden bir diferansiyel denklem verilmiştir. Bu denklem boyutsuzlaştırılmış ve ardından karakteristik denklem yazılarak boyutsuz akışkan hızı için özdeğerlerin hesaplaması yapılmıştır. Farklı özdeğerler için mod biçimleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vibrations of elastic pipes which are used for fluid flow examined mathematically. A fourth order differential equation dependent of time and spatial-coordinates that represent dynamic displacements on pipe that occur because of forces during flow is given. This equation is non-dimensionalized and eigenvalues for dimensionless flow speed are calculated by writing characteristic equation. Mod shapes are drawn for different eigenvalues.