Magnetik yöntemle Antandros antik kenti yamaç evlerinin belirlenmesi
The investigation of ?Yamaç evler? part of the Antandros ancient city with magnetic method
- Tez No: 232408
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Jeofizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Archeology, Geophysics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Arkeoloji, her ülke insanının geçmişini, kültürünü ve her medeniyetin kendine özgü değerlerinin belirlenmesini sağlayan önemli bir bilim dalıdır.Arkeolojik çalışmalar oldukça zaman alan ve hassas çalışılması gereken bir süreç gerektirmektedir. İşte bu çalışma süresini kısaltmak, daha kısa sürede daha fazla araştırma yapabilmek ve hem bilime hem de insanoğluna daha fazla bilgi sunabilmek için, arkeoloji ve jeofizik bilimlerinden ?ARKEOJEOFİZİK? doğmuştur.Yapılan bu arkeojeofizik çalışma, Balıkesir ili Altınoluk ilçesi sınırlarında, Ege Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gürcan Polat sorumluluğu altındaki, Antandros Antik Kenti Yamaç Evler bölümünde gerçekleştirilmiştir.Çalışma, yaklaşık 36m x72m'lik bir alanda, profil aralıkları 0.5 m, ölçü aralığı 0.25 m seçilerek mağnetik yöntemle gerçekleştirilmiş ve ölçümler için gradyometrik proton mağnetometresi kullanılmıştır. Arazi çalışması sonucunda elde edilen verilere günlük mağnetik alan düzeltmesi uygulanmış, daha sonra elde edilmiş olan alt ve üst sensör mağnetik anomali haritalarına uygun kesme dalga sayısı değerleri belirlenerek filtreleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra verilere uygulanan analitik uzanım sonuçlarından aranan yapıların derinliği hakkında fikir edinilmiş ve ardından yapı sınır analizi yapılmıştır. Yorumlamada yardımcı olması için birinci ve ikinci türev yöntemleri de kullanılmıştır. Derinlik tayini için model çalışma ve güç spektrumundan yararlanılmıştır. Araziden alınan örneklerden belirlenen mıknatıslanma katsayısı model çalışmada kullanılmıştır.Tüm bu işlemler sonucunda yer altında bulunan olası arkeolojik nesnelerin yerleri ve derinlikleri konusunda bilgiler edinilmiştir. Bu bilgiler ışığında arkeologlara bir sonraki kazı çalışmaları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Archaeology is an important discipline which enables to define the past of each country?s people, culture and the values peculiar to each civilization.Archaeological studies require a process which entails a great deal of time and a work of delicate kind. In order to curtail the working duration, to make more research in shorter time and to present more information to both science and human beings, ?ARCHAEOGEOPHYSICS? is born out from the relationship between archaeology and geophysics.This archaeogeophysical study was realized in around of Altınoluk, the town of Balıkesir, and in the part of ?Yamaç Evler? of the ancient city, Antandros, which is under the responsibility of the Asst. Prof. Gürcan Polat, the instructor of Ege University.This study was carried out in the investigation site, approximately 36 x 72 m2 area and the profile directions were chosen with 0.5 m spacings and 0.25 m specings for the measuring points. Magnetic method and gradiometric proton magnetometer was performed for the archaeogeophysical measurements. Daily corrections were applied to the datas, which obtained from the magnetic measurements and some filtering methods was actualized by determining the account of cutting waves which was appropriate to the up and down sensor magnetic anomaly maps during the data processings.After that, with the help of analytical elongation results, which were applied to the data, it was formed an opinion about depth of the wanted constructions and then a structure boundary analysis was carried out. The first and the second derivatives were also used in the aid of interpretation. For depth indication, it was utilized by the study of model and power spectrum.The coefficient of magnetization (susceptibility) which was determined through the samples taken from the investigation site was used in the study of model.At the end of all those processes, it was obtained information about the probable archaeological objects under ground. According to this knowledge acquired in the study, some suggestions are provided for archaelogists for the next digging studies