Konvansiyonel kozmolojinin tetrad teoremleri ve zar-evren kozmolojisindeki benzerleri
Tetrad theorems of the conventional cosmology and their analogues in brane-world cosmology
- Tez No: 232433
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM MUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Konvansiyonel Kozmolojinin kovaryant kozmolojik evrim ve bağ denklemleri zar-evren kozmolojisinde göz önüne alındı. Senovilla, Sopuerta ve Szekeres'in yaklaşımı izlenerek bunlar; her kaymasız ve geodezik mükemmel akışkanın ya genişlemesiz ya da dönmesiz olduğunu ifade eden konvansiyonel kozmolojideki iddianın geçerliliğini zar-evren kozmolojisi çerçevesinde de araştırmak için kullanıldı. Zar üzerinde efektif Einstein alan denklemlerinin kapanmasını önleyen bulkın serbest gravitasyon etkisini gösteren 5-boyutlu Weyl tansörünün elektriksel kısmının varlığından dolayı analiz karmaşık ve sonuçsuz olmaktadır. Buna karşılık eğer analiz tamamen pür bir Coulombsu durum ile kısıtlanırsa ivmesiz bir mükemmel akışkan için teoremin bu yeni kozmolojide de geçerli olduğu açık bir biçimde gösterildi. Basınç ve efektif toplam basınç sabit olduğunda sonuç bulktaki serbest gravitasyon alanından kaynaklanan zar üzerindeki efektif enerji yoğunluğundan bağımsız olmaktadır. Değişken basınçlar halinde ise teorem, söz konusu efektif enerji yoğunluğu pozitif tanımlı olmadığı sürece geçerli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Covariant cosmological evolutions and constraints equations of the conventional cosmology are considered in brane-world cosmology. Following the approach of Senovilla, Sopuerta and Szekeres they are used to investigate in the framework of the brane-world cosmology the validity of the conjecture of the conventional cosmology stating that every shear-free and geodesic perfect fluid must be either expansion-free or rotation-free. Due to the presence of the electrical part of the 5-dimensional Weyl tensor representing the free gravitational effect of the bulk making the effective Einstein Field Equations on the brane not closed, the analysis is complicated and inconclusive. Instead, when the analysis is restricted to a purely Coulomb-like case, it is shown explicitly that, for a perfect fluid with vanishing acceleration the theorem holds equivalently in this new cosmology too. When the pressure and the effective total pressure are constants the result is independent of the effective energy density on the brane arising from the free gravitational field in the bulk. The theorem is valid in the case of variable pressures unless the aforesaid effective energy density is positive-definite.