Reçellerde ozmofilik mayaların izolasyonu, sayımı ve identifikasyonu ile değişik parametrelerin (su aktivitesi, ph, temperatür) büyümeye etkisi
  1. Tez No: 28228
  2. Yazar: İNCİ GÜNERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Gıda Mühendisliği, Biology, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
-82- 6. ÖZET Bu araştırmada, îzmir piyasasında satılan ve evlerde üretilen 8 değişik tip 80 meyve reçelinden ozmofilik ve ozmotolerant mayaların izolasyon ve identifikasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu reçellerin 8'i ev yapımı ve 2'si ticari olan 10 adedinden toplam 19 izolat elde edilmiştir. Analize alınan reçellerin 70 tanesinde hiç Öreme gözlen¬ memiştir. 8u 19 izolat 2 farklı besiyerine inoküle edilerek bu besiyerlerindeki canlı sayımları hesalanmış ve identifi- kasyon besiyerlerine ekilerek biyokimyasal karekteristik- leri saptanmıştır. Sonuçlar LODDER (1970) ve 8ARNETT ve ark. (1983)'ın kitabları kullanılarak değerlendirilmiş¬ tir. Araştırma sonucunda, 19 izolatın izolat numaraları 1-2-5-12-13-14 olan 5 tanesi Candida genusunun C. aagnoliae türüne; izolat numaraları 3-19 olan 2 tanesi Oebaryomyces genusunun D.hansenii türüne; izolat numarası 17 olan 1 tanesi aynı genusun 0. polymorphus türüne; izolat numarası 16 olan 1 izolat Hanseniaspora genusunun H.osmo_ Phila türüne; izolat numaraları 8-10-15-18 olan 4 izolat Hansenula genusunun H. anomala türüne; izolat numarası 11 olan 1 izolat aynı genusun H. subpelliculosa türüne; izolat numaraları 4-6-7 olan 3 izolat Zygosaccharomyces genusunun Z.rouxii türüne ve 9 numaralı izolat ise aynı genusun Z. bisporus türüne sokulmuştur. Ayrıca tanısı yapılan türlerin büyümesi üzerine a tem- W peratür, pH parametrelerinin etkisi incelenmiş ve sonuç olarak bu türlerin optimum a, temperatür ve pH değerleri W saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-83- 7. SÜMMARY in this research, it was carried out the isolation and identification osmophilic and osmotolerant yeasts frora 8 different types of 80 fruit jams of home-made and commercial in îzmir. 19 isolates that have different raacroscopic colony characteristics were obtained frora 10 of samples that 8 of them were home-made and 2 of them were comraercial jams. in the 70 of these jams, yeasts growht did not appear. 19 isolates were inoculated to two different media and viable count number of these isolates were determined and their biochemical characteristics were tested. The results vıere evaluated by using of books LODDER (1970} and BARNETT et al. (1983). As a result of this research, 6' of 19 isolates that isolate number 1-2-5-12-13-14 were classified as Candida magnoliae; 2 of thera that isolate number 3-19 as Debaryoray- cas. hanseniî, t of them that isolate rramber 17 as Debaryonyces polyraorphus;16 of them that isolate number 16 as Hansenia_ sporaosssophila;4 of them that isolate number 8-10-15-18 as Hansenula anomaia f 1 of them that isolate number 11 as Hansenula subpelliculosa;3 of them that isolate number 4-6-7 as Zygosaccnaronyces TOUKİİ^I of them that isolate number 9 as Zygosaccharomyces bisporus. On the other hand, the effects of aw, temperature, pH parameters were investigated on the growth of identificated species and optimum aw, temperature, pH values of them were estimated.