Control system designs for potential RFID applications
Potansiyel RFID uygulamaları için kontrol sistemi tasarımları
- Tez No: 232459
- Danışmanlar: DR. TAMER ŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
RFID teknolojisi sanayiden sanayiye değişen farklı uygulamaları kapsamaktadır. Her yıl, daha önceden sadece potansiyel olarak görülen pekçok yeni kullanımı halkın ve sanayinin önüne verimli bir uygulama olarak çıkmaktadır. Bu çalışmada RFID teknolojisinin bugünkü kullanımları araştırılmış, ek olarak, gelecekte uygulama şansı bulabilecek iki uygulama için sistem tasarımı önerilmistir: (a) Süpermarketler için RFID tabanlı Ödeme Kontrol Sistemi, (b) Çoklu lokasyonlu şirketler için RFID tabanlı Çalışan Kontrol/Takip Sistemi. Çalışma sonucunda, sonuçların, fonksiyonel anlamda oldukça umut verici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
RFID technology encloses diverse application areas that vary from industry to industry. Every year many new, previously potential use of RFID technology turns out to be an efficient application to the community and industry. In this study, current applications of the technology are investigated. Additionally control system designs proposed for two potential uses of RFID technology: (a) RFID Based Payment Control System for Stores, (b) RFID Based Employee Control System for Multi-Plant/Multi- Location Companies. It is seen that, functionality of the proposed systems is pretty encouraging for real life applications.