Migration on sugarscape
Sugarscape ortamında göç
  1. Tez No: 232460
  2. Yazar: MEHMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Göç kavramı insanlık tarihi kadar eskidir. Sebepleri ve şekilleri yıllar içinde değişse de, sosyal bir davranış olarak göç ilk insandan bu yana süre gelmiştir. Göç hakkında farklı disiplinlerin farklı calışmaları ve teorileri vardır. Fakat göç konusu temelde sosyal bilimlerin konusudur ve insanoğlunun incelenmesi en zor davranışlarından biridir. Bu yüksek lisans tezinde yapılan çalışma göçü anlamaya ve sugarscape ortamında simule etmeye yönelik bir calışmadır. Göçü anlamak için, şimdiye kadar yapılmış calışmalar incelenmiş ve göçün başlamasını ve devam etmesini açıklayan teoriler bir araya getirilmiştir. Göçü sosyal açıdan inceleyen calışmalar haricinde, göçü modelleyen ve simule eden çeşitli calışmalar da incelenmiş ve kendi yaratacağımız modelde nelere dikkat etmemiz gerektiği belirlenmiştir. Bu çalışmalardan sonra göçü simule etmek için modeller oluşturulmuştur. Fakat oluşturduğumuz modellerde karşılaştığımız zorluklardan sonra bu kadar karışık bir insan davranışının kısa bir süre içinde modellemenin zorluğu anlaşılıp, toplam göç hareketinin bir safhasını oluşturan kolonileşme konusuna odaklanılmıştır. Birbirinden farklı yetenekte ve motivasyonda iki ırk yaratılıp bu ırkların yeni bir bölgenin kolonileşmesi sırasındaki hareketleri ve başarıları incelenmiştir. Ortamın ve ırkların özelliklerinin değişik değerleri için başarı oranlarındaki değişim incelenmiş ve çıkan sonuçların sebepleri açıklanmaya calışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is as old as human history. The reasons and ways of migration are different from each other in different parts of history, but migration exits as a social behavior since the emergence of the first human. Although different disciplines have different types of studies on migration, migration is mainly a topic of social science and it is one of the difficult social behaviors of human to investigate. The work done in this M.S. thesis is the study of migration and migration simulation on sugarscape environment. To understand migration, studies done up to now have been investigated and theories related to the initiation and perpetuation of migration have been analyzed. We also studied models and simulations of migration to be aware of the problems we may face during creating our own model. After these studies some models have been created to simulate migration. After realizing the complex nature of the migration and modeling such a complex social behavior is very difficult in a short time, we thought that we can simulate some part of the whole migration picture. After that we have focused the subject of colonization. We have created two types of agents differ from each other in terms of their capabilities and motivations. The movement dynamics and success ratios of these agent types during colonization have been investigated by the help of simulations.