Forecasting demand of magazines and modelling seasonality
Dergilerin talep tahmini ve mevsimselliğin modellenmesi
- Tez No: 232492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HORMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin ana amacı, mevsimselliği modelleyebilmek için mantıklı bir yol bulmak ve dergilerin talebini otomatik olarak tahmin etmektir. Dergi endüstrisinde talep tahmini çok kompleks ve geçmiş satış ve sevk verileri genellikle kısa, kararsız ve özellikle de bi çok faktör tarafından bozulmuştur. Bu kadar geniş bir zaman serisinden tahminler üretmek otomasyon ve basit tahmin modelleri gerektirir.Bu tezin ilk kısmı, temel tahminleme nosyonlarını açıklamaktadır. Özellikle, otomatik tahminleme sistemine duyulan ihtiyaç üzerinde durulmuş ve otomatik tahminleme çalışmasının basamakları açıklanmıştır. Ayrıca, uygun düzeltme modeli alternatiflerine karar verebilmek için bir istatistiksel analiz yapılmıştır. Son olarak, başlangıç ve parametre optimizasyonu tartışılmıştır. İkinci kısımda, talep tahmini ve yok satma durumunda görülemeyen gizli talebin kestirimi incelenmiştir. İlaveten planlamada kullanılan iki ana strateji olan yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarı planlama açıklanmıştır. Üçüncü kısım tahminlerin birleştirilmesi ve benzer karakteristikteki son satıcı noktalarının gruplanmasına dayanan yeni tahminleme metotlarını gerçek veriler kullanılarak sunmaktadır. Son kısım ise veri organizasyonunu, en küçük mutlak sapmanın ve yok satmanın R programlama dili kullanılarak hesaplanmasını ve dergi tahminlemesinde kullanılan bazı önemli algoritmaları anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to find a sensible way to model the seasonality and forecast the demand of magazines automatically. Demand forecasting in magazine industry is very complex and historic delivery and sale data are often short, unstable and particularly perturbed by numerous factors. Generating forecasts from these large numbers of time series requires some degree of automation and simple forecasting models.The first part of the thesis explains basic forecasting notions. Especially, the need for an automatic forecasting system is emphasized and the steps of automatic forecasting study are explained. Also, a statistical analysis is done to decide the suitable smoothing model alternatives. Finally, initialization and parameter optimization procedures are discussed. In the second part, demand estimation and handling of the censored demand in case of sellout is analyzed. In addition, the two main strategies used for planning are mentioned: top-down and bottom-up. The third part presents new forecasting methods based on combining forecasts and grouping similar characteristic endpoints by using real data. The last part explains the data organization and calculation of MAD and lost sales by using R and describes the some important algorithms that are used in magazine forecasting.