Forecasting international air tranport demand: The case of Turkiye
  1. Tez No: 37136
  2. Yazar: TARIK GÜLSÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATTİLA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Türkiyede uluslararası hava taşımacılığı yolcu talebini incelemek ve hem kısa hemde uzun dönem tahminler ile sonuçları birleştirecek uygun modeller geliştirmektir. Bu tezin model ve sonuçları, uzman görüşler veya yargısal tahminlerden daha uygun ve bilimsel olarak kaynak, yöntem ve metodolojileri açıklamaktadır. Literatür araştırması geçen yirmi yılda hava yolu taşımacılığında talep tahmin alanında yapılan bir dizi çalışmayı içermektedir. Geçmiş modeller, Türk havayolu endüstrisine uygun modeller geliştirebilmek için, incelenmiş ve içerikleri dikkate alınmıştır. Metodoloji kesiminde, Türkiyenin uluslararası havayolu taşımacılığı talebi incelenmiş, ve iki ana talep kaynağı belirlenmiştir. Bunlardan biri, büyük yüzdesi turizm amaçlı gelen yabancılar ve yine büyük kısmı işçi olan Türk vatandaşlarıdır. Endüstri boyutlu uzun dönemli talebin ekonometrik modellerle açıklanabileceği ve şirket boyutlu kısa dönem talebin ise zaman serileri metodlarıyla açıklanabileceği anlaşılmıştır. Modeller kesiminde hem yabancılar hemde Türk vatandaşları için ekonometrik modeller geliştirilmiştir. Sonra seçilen bir Türk taşımacı için (THY) pazar payı kullanılarak uzun dönem talep tahmini bulunmuş ve kısa dönemli tahminleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar karşılaştırılarak, modeller arasında bir bağlantı kurmak ve tahminleri birleştirmek amacıyla, bir hiyerarşik tahmin sistemi yaklaşımı geliştirilmiştir. Sonuç olarak hem kısa vadeli hemde uzun vadeli tahminler ve bunların birleştirilmesi için metodolojiler geliştirilmiş ve Türkiyede hava yolu taşımacılığı alanındaki, özellikle sivil havacılık, Hava Meydanları İsletmeleri ve havayolu şirketleri için, boşluk doldurulmaya çalışılmıştır. \
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to analyze international air transport passenger demand in Türkiye and introduce appropriate models for forecasting demand in both long and short term periods and combining the results. The models and results of the thesis explains sources, ways and methodologies for more accurate and scientific forecasts then the judgmental forecasts or expert opinions. Literature Review includes a number of work, which has been done on air transport demand forecasting field in last two decade. The past models are investigated and their contents are considered in preparing a proper model for Turkish air transport industry. In methodology section, the international air transport demand of Türkiye is analyzed and two main sources of demand is determined. One of them is the foreigners, who are, at great percent, arriving for tourism purposes and the other is the Turkish citizens, at great percent workers. It is found out that, industry wide long term demand forecasts can be explained by econometric models and company wide short term demand forecasts can be performed by time series methods. In models section, econometric models, for both foreigners and non Turkish citizens are developed. Then demand for a selected Turkish carrier (THY) is determined, by its' market share, from the long term forecasts and short term forecasts, performed by exponential smoothing method, are evaluated. Results are compared and a hierarchical forecasting system approach is developed to determine the link between the models, combine results and evaluate final future demand estimates. In conclusion for both long and short term forecasts and their combination, methodologies are developed and tried to fill the lack in air transport demand forecasting area in Türkiye, especially within the interest of civil aviation authorities, airport authorities and especially for air carriers.