Competition in technology adoption with revenue and technology uncertainty
Belirsiz koşullar altında teknoloji rekabeti
- Tez No: 232494
- Danışmanlar: DOÇ. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, belirsiz koşullar altında teknoloji yatırımı konusu incelenmektedir.Belirsizliğe yol açan hususlar, yatırım yapıldığı zaman projenin ne zaman sonlanarakteknolojinin edinileceği ve teknolojinin getireceği gelir miktarıdır. İki firmalı bir pazarınanaliz edildiği çalışmada, firmalar ilk başta yatırım miktarlarını kararlaştırmalıdırlar.Yatırım yapıldıktan sonra vazgeçmek ve yatırılan tutarı geri almak mümkün değildir.Firmaların teknolojiye ne zaman sahip olacakları ise yatırdıkları tutara ve verimlilikgibi kendilerine özgü bazı özelliklere bağlıdır. Zaman geçtikçe pazarın gelir getirmeoranının rastsal bir şekilde düştüğü varsayılmaktadır. Ancak, teknolojiyi daha önceedinip pazara ilk giren firma, bu durumdan daha az etkilenmektedir. Dolayısıyla, firmalarpazara ilk giren olmak için rekabet etmektedirler. Pazara ilk giren olmak ise dahafazla yatırım gerektireceği için, bazı koşullarda beklenen faydayı getirmeyebilmektedir.Yapılan analiz sonucunda, firmaların aynı zamanda karar verdiği ve sırayla kararverdiği modeller analiz edilmiştir. Ayrıca, eğer iki firma toplam karlarını artırmakiçin çalışırlarsa ortaya çıkacak sonuç da incelenmiştir. Bunun sonucunda, probleminfirmaların karını en çoklayan bir denge çözümü olduğu bulunmuştur. Ayrıca, belirtilenmodeller için sayısal çözümler bulunmuş ve parametrelerin sonuca etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis analyzes the investment decision on technology adoption under revenueand technology uncertainty. In a duopoly market, the firms make a decision oninvesting on a technology at the beginning of the time horizon. That is an irreversibleinvestment, and as a consequence of their investment, firms invent the technology inan uncertain time in the future. This time depends on the amount of investment andthe characteristics of the firms. When they adopt the technology, they start to collectrevenue with that technology or technology related service. It is advantageous to be theFirst to adopt the technology, as the leaders get big pie usually. Also in this model, therevenue rates decrease by time with discrete market shocks, which causes the revenueuncertainty and limited economical life of the market. The leader company is affectedless from those shocks so that the competition is about being the leader.This model is analyzed under three different cases where the firms compete and setdecisions simultaneously, they decide sequentially and a single decision maker decideson behalf of them in order to increase the total profit. It is shown that there is a singleequilibrium of this model. Computational results and parametric analysis are fulfilledas well. It is shown that the companies get the highest expected profits in the firstbest case, simultaneous decision case and sequential decision case respectively.