Molecular genetic analysis of lafora disease and dravet's syndrome
Lafora hastalığı ve dravet sendromunun moleküler genetik analizi
  1. Tez No: 232497
  2. Yazar: SEDA SALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. HANDE ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Lafora Disease (LD), a type of Progressive Myoclonus Epilepsy (PME) and Dravet's Syndrome (DS), the most severe form in Generalized Epilepsy with Febrile Seizure Plus (GEFS+) spectrum, are debilitating examples of epilepsy syndromes. Early diagnosis is critical for distinguishing these diseases from other epilepsy syndromes and for developing effective treatment strategies. Molecular genetic analysis of genes involved in development of such epilepsy types is essential for early diagnosis. LD is associated with EPM2A and EPM2B genes, while DS is frequently associated with SCN1A gene. Analysis of the genes were carried out by PCR amplifications of all coding regions followed by DNA sequence analysis. Mutational analysis of EPM2A and EPM2B genes on 4 patients suspected to have LD revealed a novel nonsense mutation in the EPM2B gene of two sisters and a recurrent nonsense mutation in the EPM2A gene in the third patient. The fourth having no changes in both EPM2A and EPM2B genes was analyzed for point mutations in the EPM1A gene since LD and Unverricht-Lundborg disease (ULD) can not be easily distinguished clinically and ULD diagnosis was also excluded in this patient. Mutational analysis of SCN1A gene on 4 patients, one suspected to have GEFS+ and 3 suspected to have DS revealed two novel mutations, a missense mutation and a dinucleotide deletion in two patients. The non-polymorphic nature and evolutinary conservation of the missense mutation indicated that the mutation may have a effect on the phenotype and cause DS. Other two patients did not have any changes in the SCN1A gene. Mutational analysis of EMP1A, EPM2A, EPM2B and SCN1A genes were successfully implemented through direct DNA sequencing of the coding regions as an initial study to aid the clinical diagnosis and to reveal the prevalence and molecular pathology of LD and DS in Turkey.
Özet (Çeviri)
Bir progresif miyoklonik epilepsi tipi olan Lafora Hastalığı (LH) ve ateşli nöbetli generalize epilepsiler (GEFS+) spektrumunun en ağır formu olan Dravet Sendromu (DS) ağır seyreden epilepsi sendromlarına örnektir. Bu hastalıkları diğer epilepsi sendromlarından ayırmada ve etkili tedavi stratejileri geliştirmede, erken tanı kritiktir. Bu epilepsi tiplerinin gelişiminde yer alan genlerin moleküler genetik analizi erken tanı için önemlidir. LH, EPM2A ve EPM2B genleri, DS ise sıklıkla SCN1A geni ile ilişkilidir. Genlerin analizleri, tüm kodlayıcı bölgelerin PCR ile çoğaltılmaları, takibinde DNA dizileme analizi ile yapılmıştır. LH olduğu şüphelenilen 4 hastada, EPM2A ve EPM2B genlerinin mutasyon analizi, iki kızkardeşte EPM2B geninde yeni anlamsız bir mutasyon ve üçüncü hastada, başka hastalarda gösterilmiş anlamsız bir EPM2A mutasyonu ortaya çıkarmıştır. EPM2A ve EPM2B genlerinde herhangi bir değişiklik olmayan 4. hasta, LH ve Unverricht-Lundborg Hastalığı (ULH) erken dönemde klinik olarak ayrılamadıklarından, EPM1A genindeki nokta mutasyonu için de incelenmiştir ve ULH tanısı da dışlanmıştır. Birinin GEFS+ ve üçünün DS olduğu şüphelenilen 4 hastada, SCN1A geninin mutasyon analizi, 2 hastada, bir yanlış anlamlı ve bir dinükleotit delesyonu olmak üzere 2 yeni mutasyon ortaya çıkarmıştır. Yanlış anlamlı mutasyonun polimorfik olmayışı ve evrimsel olarak korunuşu, fenotipte etkisinin olduğunu, DS?e sebebiyet verebileceğini göstermiştir. Diğer iki hastada herhangi bir değişikliğe rastlanmamıştır. Klinik tanıya yardımcı olacak ve ileride Türkiye?de LH ve DS?nin prevalansı ve moleküler patolojisini ortaya çıkarmaya yönelik ön çalışma olarak EPM1A, EPM2A, EPM2B ve SCN1A genlerinin mutasyon analizi, kodlayıcı bölgelerin doğrudan DNA dizilemesi ile başarıyla tamamlanmıştır.