The application of the modified form of Båth's law to the fault zones in Turkey
Geliştirilmiş Båth yasasının Türkiye'deki fay hatlarına uygulanışı
  1. Tez No: 232498
  2. Yazar: TUĞBA ÖZTÜRK GÖKGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Båth yasası; ana depremlerin büyüklükleri ile bu depremler sonrasında kaydedilenen büyük artçı sarsıntıların büyüklükleri arasındaki farkı sabit ve yaklaşık 1.2 civarındakabul eden ampirik bir yasadır. Geliştirilmiş Båth yasasında, ana depremin en büyük artçısarsıntısını Gutenberg-Richter frekans-büyüklük istatistiğine dışdeğer biçim uygulanmasıile elde ederiz. Bu çalışmada, geliştirilmiş yasanın uygulanabilirliğini test etmek amacıylaTürkiye ve Türkiye'nin yakın sınır komşuları içindeki fay hatları, ve California'daki SanAndreas fay hattı incelenmiştir. 1900-2005 yılları arasında Türkiye ve Türkiye'nin yakınsınır komşuları içerisinde, büyüklüğü 5.7 ve 5.7'den büyük 41 deprem göz önüne alındı. Buçalışmada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nündeprem katalogları kullanılmıştır. California'da ise 1987-2003 yılları arasındaki 5.5 ve dahabüyük 9 deprem göz önüne alınmıştır. California Bölgesi için ise, Güney California DepremVeri Merkezi, Güney California Sismik Ağ Kataloğu, Kuzey California Deprem VeriMerkezi ve Güney California Sismik Ağ Kataloğu'ndan elde edilen veriler kullanılmıştır. Buçalışmada ayrıca ana depremler, üzerinde gerçekleştikleri fay hatlarına göre gruplanmıştır.Båth Yasasının Türkiyedeki fay zonlarına uygulanamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Båth?s law is an empirical law which says that any mainshock is followed by an aftershockapproximately 1.2 less than its mainshock in magnitude, regardless of mainshockmagnitude. In modified form of Båth?s law, we infer the largest aftershock of a mainshockfrom an extrapolation of the Gutenberg-Richter statistics. In this thesis, application of themodified version of the Båth?s law to the fault zones in Turkey, and nearby countries, andto the San Andreas Fault Zone in California was studied. We considered 41 earthquakes occuringin and near Turkey between 1900 and 2005 with magnitude equal to or greater thanmms ? 5.7. The earthquake catalogs that are provided by Boğaziçi University KandilliObservatory and Earthquake Research Institute were used in this application. Nine largeearthquakes that occured in California between 1987 and 2003 with magnitudes equal toor greater than mms? 5.5 were also considered. For California region, earthquake catalogsthat are provided by the Southern California Earthquake Center, Southern CaliforniaSeismic Network catalog, and the Northern California Earthquake Data Center, NorthernCalifornia Seismic Network catalog were used. We also categorized the mainshocks accordingto their fault zones. It was concluded that the modified form of Båth?s law is notapplicable to the fault zones in Turkey.