From genome scan to disease gene identification
Genom taramasından hastalık geni tanımlanmasına
- Tez No: 232499
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLİ TOLUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, aşağıda ismi geçen beş kalıtımsal hastalığın genom ölçeğinde gerçekleştirilmiş olan tarama sonuçları kullanılmıştır. Bu sonuçlar parametrik bağlantı programları ile değerlendirilmiş, anlamlı bölgeler ayrıntılı olarak haritalanarak aday gen incelemeleri yapılmıştır.Yarık-El/Ayak Yapısal Bozukluğu (SHFM), el ve ayakların merkezi uzantılarını etkileyen gelişimsel bir bozukluktur. Yaptığımız bağlantı analizi sonucunda bu bozukluktan etkilenen aynı aileden 12 birey ile 1 asemptomatik bireyde kromozom 12q13.11-q13'te ortak yeni bir SHFM bölgesi tanımladık. Daha sonra aday gen çalışması ile WNT10b geninde homozigot olarak seyreden p.R332W mutasyonunu bulduk. SHFM fenotipinin ortaya çıkmasında ikinci bir bölgenin katkıda bulunduğunu veya baskılayıcı bir gen varyantın asemptomatik bireyde hastalığın ortaya çıkmasını engellediğini düşünmekteyiz. Bu çalışmamız WNT10b gen mutasyonunun el ve ayak gelişimini etkilediğini ve SHFM fenotipinin çekinik bir mutasyonla ilişkilendirilebileceğini gösteren ilk çalışma olarak kaydedilmiştir.Hipomiyelinizasyon ve Konjenital Katarakt çekinik geçişli bir beyaz madde hastalığıdır. Bu hastalığa DRCTNNB1A genindeki mutasyonların yol açtığı çalışmamız sürerken bildirildi. Çalışmamız kapsamında bulduğumuz bu gen içindeki büyük bir delesyonun tüm hastalarda katarakta neden olmadığını gösterdik.Koni ve Çubuk Distrofisinin çekinik geçişli bir çeşidini çalıştık. Çalışmamızda bu hastalık kromozom 17p13.2-p13.1'e haritalandı ve hastalık geninin retinaya özel Guanil Siklazı üreten GUCY2D geni olduğu gösterildi. Mutasyonun bulunduğu protein katalitik bölgesinde daha önce tanımlanan mutasyonlar çocukluk körlüğünün yaygın bir nedeni olan Leber'in konjenital amorozisi ile ilişkilendirilmişti. Çalıştığımız hastalarda gözlemlenen nispeten hafif fenotip, mutasyonun katalitik aktiviteyi tam olarak durdurmadığına veya fenotipin başka bölgeler tarafından da etkilendiğine işaret etmektedir.Son olarak, hipertansiyonla seyreden çekinik gecişli bir zeka geriliği türü ile dominant bir artrogriposis sendromu sırasıyla kromozom 7q21.3-q31.1 ve 13q31.3-q32.1'ye haritalandı.
Özet (Çeviri)
In the framework of this study, genome wide linkage scans of the following five inherited disorders were evaluated with parametric programs and suggestive loci were subsequently investigated with fine-mapping studies and candidate gene approach.Split-Hand/Foot Malformation (SHFM) affects the central rays of the autopod. We identified a novel SHFM locus at 12q13.11-q13 and a homozygous WNT10b mutation (p.R332W) in all affected individuals plus in an asymptomatic female. We propose that either a second locus contributes to the manifestation of SHFM phenotype or a suppressor locus prevented trait manifestation in the non-penetrant female. This is the first reported WNT10b mutation on the pathogenesis of limb development and recessive mutation in SHFM.Hypomyelination and congenital cataract is a recessive white matter disorder caused by mutations in gene DRCTNNB1A. Here we report a large intragenic deletion that does not lead to congenital cataract in all of the patients in an afflicted family.A novel form of recessive cone rod dystrophy was mapped to chromosome 17p13.2-p13.1, and the disease gene was identified as GUCY2D encoding the retinal guanylyl cyclase gene. The mutation (p.I949T) resided in the catalytic domain of the protein where other mutations had previously been associated with Leber congenital amaurosis, a common cause of childhood blindness. The milder phenotype observed in our patients implicate that either the mutation does not disturb the catalytic activity completely or modifier locus/loci interfere with the phenotype.Lastly, a recessive form of mental retardation and a dominant arthrogryposis syndrome were mapped to chromosomes 7q21.3-q31.1 and 13q31.3-q32.1, respectively.