Expression of fibroblast growth factors and their receptors in developing mouse dorsal root ganglia
Gelişen arka kök gangliyonlarında fibroblast büyüme faktörleri ve reseptörlerinin anlatımı
- Tez No: 232500
- Danışmanlar: PROF. KUYAŞ BUĞRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Miyelinasyon, çevresel sinir sistemi işlevinin önemli bir parçasıdır ve oluşumundaki bozukluklar periferal nöropatilerle sonuçlanmaktadır. Miyelin kılıfın oluşumu ve korunmasında Schwann hücrelerinin aksonlarla etkileşiminin elzem olduğu ve büyüme faktörlerinin hücreler arası iletişimde kritik rol oynadıkları düşünülmektedir. PNS rejenerasyon ve in vitro miyelinasyon modelleri, FGF ve nörotrofin aile üyelerinin myelin kılıf oluşumuna katkılarının önemine işaret etmektedir. Ancak bu faktörlerin miyelinasyon sürecindeki ve miyelin kılıfın korunmasındaki in vivo rolleri ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.Bu nedenle çalışmamızda, erişkin ve postnatal arka kök gangliyonlarında FGF1, FGF2, FGF9, FGFR1-4 ve BDNF anlatımları incelenmiştir. Verilerimiz FGF1 ve FGF2 transkript düzeylerinin aktif miyelinlenme döneminde arttığını, sonrasında bu düzeyin sabit kaldığını göstermektedir. Buna karşın P10'a kadar artan FGF9 transkript düzeyleri, daha sonra düşmektedir. FGF1 proteini ilk olarak P4 ? P10'da artma göstermiş, sonrasında azalarak erişkinde bazal seviyeye inmiştir. FGFR1 transkript düzeyleri P10'a kadar artmış, sonrasında sabit kalmıştır. FGFR2 transkripti tüm örneklerde düşük düzeydedir ve değişim göstermemektedir. FGFR3 ve BDNF transkript düzeyleri ise aktif miyelinlenme döneminde sabit kalıp, erginlerde anlamlı düşüş göstermiştir. FGFR4 düzeylerinin çok düşük olduğu görülmüştür.Tanımlanan anlatım profilleri, FGF1 ve FGF2'nin myelin kılıfın oluşumu ve sonrasında korunması aşamalarında önemli olabileceklerini düşündürmektedir. Öte yandan, aktif miyelinasyon sonrasında FGF9 ve BDNF düzeylerinde benzer bir azalma görülmesi, bu faktörlerin daha çok, sürecin oluşum aşamasında yer alabileceklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Myelin is a key component of the nervous system where it discontinuously insulates axons and increases the speed of action potential propagation. The absence or insufficiency of myelin sheathing causes hereditary neuropathies. For the initiation and maintenance of myelin sheathing, axon ? Schwann cell contact seems to be essential and growth factor-mediated signaling has been proposed to mediate intercellular communication. Nerve regeneration paradigms and in vitro models point to the importance of FGFs and neurotrophins in myelination. However, their roles in the initiation and progression of myelination in vivo are not yet clear.Therefore, we studied expression of FGF1, FGF2, FGF9, FGFR1-4, and BDNF in adult and postnatal DRG during the period of active myelination. Our results show a gradual increase in FGF1 and FGF2 transcripts during early myelination, there after no modulations were evident. In contrast, FGF9 transcript levels increased until P10, then gradually decreased to basal levels in adulthood. FGF1 protein was first observed on P4, its levels increased for 10 days, then gradually decreased to basal levels in adults. Transcript levels of FGFR1 increased until P10 and then stabilized while FGFR2 transcript was present at all time points with no significant change. FGFR3 and BDNF transcript levels were unchanged during active myelination period, followed by a significant decrease. FGFR4 transcript levels were barely detectable.The observed profiles suggest that FGF1 and FGF2 might be important for both the formation and maintenance, while BDNF and FGF9 might be implicated primarily in the formation of the myelin sheath.