Kesikli seri üretim sistemlerinde MRP II (imalat kaynak planlaması)' nın tasarımı ve orman ürünleri endüstrisine yönelik bir uygulaması
The design of MRP II (manufacturing resource planning) in the discontinuous production systems and an application in forest products industry
  1. Tez No: 232558
  2. Yazar: EMEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde işletmeler, üretim sektöründeki uluslararası rekabet ve sürekli değişime ayak uydurmak zorunda kalmaları nedeniyle, mevcut sistemlerinde esneklik sağlayabilmek için yeni stratejiler geliştirmeye yönelmişlerdir. Önemini yitiren kitle üretim stratejisini terk edip, ürünlerini daha gelişmiş teknoloji ve süreçlerle üretmeyi seçmişler ve otomasyona geçmişlerdir.Ülkemizdeki işletmelerin en önemli sorunlarından biri de, üretim içi envanterin büyük miktarlarda olması ve etkin olarak denetlenememesidir. Malzeme ihtiyacının iyi planlanamamasından, üretimin standartlaştırılmış olmamasından, üretimin yavaş ve dengesiz olarak ilerlemesinden kaynaklanan envanter maliyetleri, verimliliğin düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle işletmelerin akılcı planlar yapmasına ve mevcut kaynaklarını daha verimli kullanılmasına olanak sağlayacak olan imalat kaynakları planlama sistemlerinin önemi her geçen gün artmaktadır.Orman ürünleri endüstrisi, gelişmiş üretim teknolojilerinin son yıllarda uygulanmaya başlandığı bir sektördür. İşletmelerin mevcut yapısı ve gelişen sektörel ihtiyaçlar, planlama gereksiniminin her geçen gün daha da önemli hale gelmesini sağlamıştır. Sektörde uygulanacak olan bilgisayar destekli üretim yönetimi sistemleri ile maliyet analizleri, üretim süreç planlaması, malzeme ihtiyaç planlaması ve imalat kaynak planlaması gibi temel gerekliliklerin uygulanması gerçekleştirilmiş olacaktır.Bu çalışmanın amacı, son yıllarda çeşitli sektörlerdeki işletmelerin yoğun bir şekilde kullanmakta oldukları malzeme yönetim sistemlerinden biri olan İmalat Kaynak Planlaması (MRP II)'nın, kesikli seri üretim yapan bir orman endüstri işletmesindeki uygulama sürecini incelemek, uygulama sürecinde ortaya çıkan sorunları belirlemek ve sistemin orman endüstrisine katkısını örnek bir işletme üzerinde değerlendirmektir.Çalışmanın ilk bölümlerinde üretim ve üretim sistemleri, genel hatları ile günümüz orman ürünleri endüstrisi, Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) ve İmalat Kaynak Planlaması (MRP II) tanıtılmıştır.Uygulama, Dekor Ahşap Ürünleri San. A.Ş.'nin mutfak mobilyası üreten fabrikasında gerçekleştirilmiştir. İşletmeden elde edilen verilerinin değerlendirilmesinde KaleDATA Bilgi Sistemleri San. ve Tic. A.Ş tarafından sağlanan sağlanan ve bir ERP yazılımı olan IBPro kullanılmıştır.Uygulamada MRP II sisteminin geniş içeriği göz önüne alınarak karmaşıklığı engellemek amacıyla, üretilen farklı modellerdeki mutfak çeşitlerinden iki modele ait veriler kullanılmıştır.Sonuç olarak bu uygulama ile MRP II'nin üretim modülü çalıştırılarak, siparişi verilen bir ürünün üretilmesi için üretim planlamada gerçekleşen aşamalar incelenmiştir. Bunun sonucunda işletmenin mevcut sisteminin değerlendirme gereksinimi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the enterprises tend to develop new strategies to achieve flexibility in their present systems as they have to keep up with the continuous changes and competition in the manufacturing sector. They have left mass production strategy and chose to manufacture with more developed technology and processes. They have proceeded to otomation.One of the most important problems in our country is great amount of work in process and non-inspection. Inventory costs as the results of improper planning, unstandardized, slow and unbalanced manufacturing, cause a decrease in productivity.Manufacturing resource planning systems become more important as they support the firms with their existing resources more properly.Forest products industry is the sector that applies developed manufacturing technologies in the last few years. Existing structure of the firms and the needs that appear everyday have made planning more important day by day.With the computer aided manufacturing management system, basic needs such as cost analysis, manufacturing process planning, material requirement planning and manufacturing resource planning would be applied.In this study, an application of Manufacturing Resource Planning (MRP II) in a forest product enterprise with a discontinuous production system was considered.In the first part of the study, production and production systems, todays forest products industry in general, MRP as the first step as MRP II and MRP II are introduced.In the application part of the study, the data from a kitchen manufacturing enterprise was studied by IBPro software that is used in the MRP II with the application, the phases in manufacturing planning for the production of an ordered product by MRP II modules were investigated.For the application, large content of MRP II system was considered and in order to disable the complication, data of two models amongdifferent types of kitchen products were used.As a result with this application manufacturing module of MRP II was used to study the steps of manufacturing planning to manufacture an ordered product. As the result of this, the need of evaluation of the present system of the enterprise was determined.