Türkiye ve dünyada ulaştırma sistemleri
Transportation systems in Turkey and over the world
  1. Tez No: 232562
  2. Yazar: ÇİĞDEM YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BİLEN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapılaşmanın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan ulaştırma talebi değerlendirilirken, ulaştırma sistemlerinin bir bütün olarak ele alınması ve incelenmesi gereklidir.Yolcu ve yük taşımacılığı için seçilecek olan ulaştırma sisteminin hızlı, ekonomik, güvenli, çevreye az zarar veren ve ülke koşullarına uygun bir sistem olması arzu edilir. Ancak bir sistemin, sıralanan bu hususların hepsini birden bünyesinde toplaması oldukça zordur.Her sistemin birbirine göre üstünlükleri ve sakıncaları vardır. Bu nedenledir ki, büyük yatırımlar ülke genelinde tesis edilirken ileriye yönelik çok kapsamlı planlamalar yapılmalıdır. Ayrıca ülke kaynaklarının ulaştırma sistemleri arasında koordineli çalışmayı sağlayacak şekilde verimli olarak kullanılması ve planlanması gerekir. Bir ulaşım planı hazırlanmalıdır. Bu planın başarısı ise hiç kuşkusuz sistemlerden birine ağırlık vermek yerine kombine taşımacılık ile mümkün olacaktır.Ülkemizin üç yanı denizlerle çevrili iken deniz yolu ile yapılan taşımacılığın %1 seviyesinin çok altında olması ve karayolu ile yapılan yük ve yolcu taşımacılığının ise %95 seviyelerine çıkması Türkiye'deki ulaştırma politikalarının sorgulanması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.Bu ödevde de dünyada ve ülkemizdeki ulaştırma sistemlerinin ve ulaştırma politikalarının tarihsel süreç içersinde genel bir değerlendirilmesi yapılarak sorunlar ortaya konulmakta ve çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transportation systems have to be considered and analysed as a whole while transportation demand, becoming as a natural outcome of socioeconomic and socio-cultural structure, is being evulated. It is desired that transportation system, which will be selected for both passenger and freight transport, should be rapid, economic, safe, causing least harm to envoriment and appropriate for the conditions of a country. However, it is difficult for a transportation systems to have all these properties.Every transportation systems has advantages and disadvantages over each other. Therefore, comprehensive plans for future periods have to be prepared how the sources of the country should be reasonably distrubuted among transportation systems must be studied. Also, transportation plans have to be prepared to get coordinated operations among transportation systems while great investments are instuted in the entire country. There is no doubt that it is possible with combined transportation instead of concentration on one transportation system.Transportaion policies in Turkey should be questioned since the level of highway transportation usage reached to %95 and level of sea transportation usage drop to less than %1 in spite of being surrounded with sea in three sides of our land.In this study, transportation systems and transportation polies in the world and Turkey are evaluated in general and problems are analysed. Proposal are presented for the solutions of these problems.