Torbalı toz filtresi tasarımı imalatı ve deneysel olarak incelenmesi
Fabric dust filter design production and experiments
  1. Tez No: 45489
  2. Yazar: MEHMET HAKAN KALELİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
II TORBALI TOZ FİLTRESİ TASARIMI, İMALATI VE DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Hakan KALELİO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1995 OZ Son yüzyılda canlı sağlığını olumsuz yönde etkilediği kesin olarak anlaşılan hava kirliliği konusunda dünyada ve Türkiye'de çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ve nüfus yoğunluğunun hızlı artışı bu konu üzerindeki çalışmaları hızlandırmıştır.Hava kirliliği konusunda çalışmanın tek amacı, hava kirliliğini azaltmanın en uygun ve en ekonomik yolunu bulmaktır. Bu nedenle çalışmada kirlilik kontrolü ön plana çıkmıştır (2). Çevre kirliliğinin bir kolu olan hava kirliliğinin üç ana bileşeni vardır. Bunlar; kaynak, atmosfer ve alıcılardır. Hava kirliliğinde kirletici kaynaklardan başlıcaları ulaştırma, katı- sıvı yakıtlı ısıtma sistemleri ve endüstriyel işlemlerdir (2). Hava kirliliği ile mücadelede öncelik atmosfere çıkan katı partiküllerin konsantrasyonlarını azaltmaktır. Bu nedenle kirleticilerin kaynaktan havaya çıkış yerlerine bazı toz tutucular yerleştirilmektedir (2). Bu toz tutuculardan biri olan torbalı toz filtresi ile ilgili araştırmalar, imalat ve deneyler tez içinde detaylarıyla anlatılmıştır. Bilim kodu : 625.03.02 Anahtar kelimeler : Torbalı toz filtresi Sayfa adedi : 82 Tez yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Selim Türkbaş
Özet (Çeviri)
III FABRIC DUST FILTER DESIGN, PRODUCTION AND EXPERIMENTS (H.Sc. Thesis) Mehmet Hakan KALELIOGLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1995 ABSTRACT At the last century, in the world and in Turkey various stu dies have been done about air pollution which is certainly under stood that it is affecting living health in a negative aspect. Technical improvements and population explosion has increased the studies about this subject. The only purpose of study about air pollution is to find the most appropriate and economic solution in order to decrease it. Therefore, pollution control at work has be come so important. Air pollution is a sub-group of the environment pollution and it has three main components. These are source, atmosphere and receivers. In the air pollution the principal pollution sources are transpantation, solid-liquid fuel heating systems and indust rial operations. The priority of struggling with the air pollution is to decrease the concentration of solid particules. Therefore, some dust collectors is placed at the air exits of pollution sources. The fabric dust filter is one of the dust collector, design, pro duction and experiments about it is explained in detail in the following thesis. Science code Key words Page number Adviser 625.03.02 Fabric dust filter 82 Yrd.Doç.Dr. Selim Türkbaş