Bir hazırgiyim işletmesinde tedarikçi seçme ve AHP destekli tedarikçi değerlendirme sistemi
Supplier selection and supplier evaluation system by analytical hierarchy process and a model in a garment company
  1. Tez No: 232573
  2. Yazar: SITKI TARIK SİNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kendi markası için üretim yapan hazırgiyim işletmelerinde ürünü sezonda mağazalara sevkedebilmek, diğer rakip firmalarla rekabet edecek maliyette ürün tedarik etmek, ve müşteri tatminini sağlayacak kalitede ürünler sunmak çok önemlidir. Bu rekabet bileşenlerini yönetemediğiniz takdirde ise firmalar için maalesef istenmeyen son gerçekleşmeye başlar.Kurumsallaşma açısından beyaz eşya, bankacılık, otomotiv gibi diğer sektörlerin gerisinde olan hazırgiyim/ konfeksiyon sektörü modern yönetim tekniklerini ise yeni yeni kullanmaya başlamaktadır. Bu süreçteki en önemli sıkıntılar ise halen gerekli verilerin istenen düzeyde kayıt altına alınmamış olması ve yeniliğe kapalı çalışanlar ile yöneticilerdir.Hazırgiyim/ Konfeksiyon sektörü emek yoğun bir sektör olduğundan insan faktörü ihmal edilemeyecek bir husustur. Bu sebeple markalaşmış Avrupalı bir çok hazırgiyim firması çalıştığı tedarikçilerini verimlilik ve çalışanlarına sunduğu sosyal haklar açısından da sorgular duruma gelmişlerdir.Yukarıdaki hususları derlediğimizde hazırgiyim ürünü tedarik sürecini yönetirken zaman, kalite, maliyet ve insan faktörünün ne denli önemli olduğu ve iyi yönetilmesi gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Hazırgiyim/Konfeksiyon sektörümde tedarik zinciri yönetiminin en önemli boyutlarından birini tedarikçi firmalar oluşturmaktadır. Kalite, maliyet, termin ve insan kaynaklı süreçleri tedarikçi boyutunda çözebildiğimiz takdirde başarı için geriye iç süreçlerimizde verimliliğimizi arttırmak amacıyla iyileşme çalışmalarının yönetilmesi faaliyetleri kalmaktadır.Bu tez çalışmasında tedarikçi firma tarafında rekabet bileşenlerinin etkin yönetilebildiği bir sistem geliştirmek adına bir seçme ve değerlendirme modeli tasarlanmıştır. Bu bağlamda anahtar kavramlar ise KALİTE, ZAMAN, MALİYET ve ETİK kelimeleri olmuştur. Modelin uygulama sürecinde kolay ve anlaşılabilir olması yanında bilimsel tekniklere dayanması temel dayanak olarak kabul edilmiş ve tez kapsamında anlatılmaya çalışılmıştır. Seçim sürecinde firma alışkanlık ve kültürünü çok değiştirmeden izlenebilir, değerlendirme sürecinde ise objektif ve kritik süreçlerin değerlendirildiği bir sistem kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is quite important for ready wear companies manufacturing products for their own brands, to deliver products in stores on time, sourcing cost effective products so as to compete with other stores, and offer goods of hight quality to satisfy customer demands. Unless you are able to manage these competitive components, undesired end is near unfortunatelyReady wear / Apparel sector, which is still far behind other sectors such as white goods, banking, automotive in terms of establishing a corporate structure, has currently started using modern management techniques. Other outstanding difficulties in this process are non-recorded data and having employees and managers who have the logic of closed innovation and development.As ready wear / apparel sector is mainly dependent on labour intensive, human factor could not be negligible. Therefore, many developed and well known European brands interrogate their suppliers within the framework of human rights and their social responsibility, as well as their efficiency.In this study, a supplier selection and evaluation model has been designed in order to manage the competitive components effectively within the supplier part. In this sense, QUALITY, TIME, COST and ETHICS can be defined as the key concepts of this project. During project preparation, a model is considered as simple to understand and implement towards an academic model. In the process of election, a system is set up which monitors the whole procedure without enabling to change and habitudes of the company however in the process of evaluation, a system is set up which evaluates and measures the objective and critical routes.