Quasi-three dimensional analysis and design of turbomachinery blades with boundary layer coupling
Turbomakina palelerinin sınır tabaka ile birleştirilmiş yaklaşık üç boyutlu analiz ve tasarımı
  1. Tez No: 68712
  2. Yazar: KIVANÇ EKİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. SİNAN AKMANDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZ TURBOMAKİNA PALELERINİN SINIR TABAKA İLE BİRLEŞTİRİLMİŞ YAKLAŞIK-ÜÇ-BOYUTLU ANALİZ VE TASARIMI Ekici, Kıvanç Yüksek Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İ. Sinan Akmandor Ortak Tez Yönetcisi : Yrd. Doç. Dr. Sinan Eyi Haziran 1997, 119 Sayfa Turbomakina palelerinin şekillerinin belirlenmesi için yaklaşık-üç-boyutlu bir analiz ve tasarım algoritması yazılmıştır. Meridyonel yöndeki bir kanal akışı çözücüsü ile teğetsel yöndeki paleler arası akışı çözücüsü birleştirilmiştir. Kaskatın giriş ve çıkışındaki radyal denge kanal akışı çözücüsü tarafından sağlanmış ve akımın yukarı kısmındaki Mach sayısı ve akış açısı paleler arası çözücüye sınır koşulu olarak verilmiştir. Paleler arası akışı çözen algoritma iki-boyutlu, transonik, süresiz Euler ve smır tabaka denklemlerini birleşik olarak çözmektedir. Kendini ayarlayabilen akış çizgisi ağı ile birleşik ikinci dereceden hassas, hücre ortası sonlu hacimi kullanan ve Newton-Raphson doğrusallaştırma tekniği uygulayan bir çözücüdür. Çözücünün kapasitesi vizköz olmayan akım için başta R030 ve devizköz olan akım için başta Gostelow profili kullanılarak yaklaşık-üç-boyutlu pale tasarımı ile gösterilmiştir. Ayrıca programın hassasiyeti RAE 2822 süperkritik kanat profilinin deneysel sonuçlan ile karşılaştırışmıştır. Anahtar Kelimeler : Turbomakina Paleleri, Analiz ve Tasarım, Euler-Smır Tabaka Birleşimi, Radyal Denge Akışı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUASI-THREE-DIMENSIONAL ANALYSIS AND DESIGN OF TURBOMACHINERY BLADES WITH BOUNDARY LAYER COUPLING Ekici, Kıvanç M. S., Department of Aeronautical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. İ. Sinan Akmandor Co-Supervisor : Asst. Prof. Dr. Sinan Eyi June 1997, 119 Pages A quasi-three-dimesional analysis and design algorithm has been written for the prediction of turbomachinery blades. A duct-flow solver in the meridional plane and a blade-to-blade solver in the tangential plane have been coupled. The radial equilibrium of the flow at the inlet and exit of the cascade is established through the duct-flow solver and upstream Mach number and the flow angle are imposed as boundary conditions to the blade-to-blade solver. The blade-to-blade solver is a two-dimesional transonic steady Euler-boundary layer coupled algorithm which uses a self-adapting streamline grid, a second order accurate cell face centered finite volume scheme and the Newton-Raphson linearization technique. The solver capability is illustrated by the quasi-three-dimensional blade design using R030 as 111the initial profile for an invscid flow, and using Gostelow profile for a viscous flow. The accuracy of the code has also been tested against the experimental results of the RAE 2822 supercritical airfoil. Keywords : Turbomachinery Blades, Analysis and Design, Euler-Boundary Layer Coupling, Radial Equilibrium Flow. IV